Stojaki rowerowe - rodzaje

W trosce o jakość powietrza lub własną wygodę coraz więcej osób przesiada się z samochodu na rower. Ten ekologiczny pojazd pozwala nam nie tylko ograniczyć ilość produkowanych spalin, lecz także dostać się na miejsce znacznie szybciej, bez konieczności stania w korkach. W związku ze wzrostem liczby rowerów w przestrzeni miejskiej pojawia się pilna potrzeba zwiększenia liczby stojaków rowerowych – nie tylko przed instytucjami i placówkami publicznymi, lecz także przed siedzibami prywatnych firm, których pracownicy dojeżdżają na rowerach. Stojak rowerowy jest najtańszym i najprostszym sposobem zorganizowania miejsca postojowego dla rowerów. Przed zakupem warto jednak rozważyć kilka czynników, by wybrać stojaki rowerowe dostosowane do potrzeb ich użytkowników oraz miejsca, w którym znajdą zastosowanie.

 

Czym kierować się przy wyborze stojaków na rowery?

Istnieje wiele rodzajów stojaków rowerowych, które różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem i rozmiarem. Przed zakupem warto zorientować się, ile osób będzie zostawiało rowery na stojakach. Takie proste badanie pozwoli nabyć stojaki idealnie dopasowane do potrzeb pracowników firmy. W końcu zbyt duża liczba stojaków będzie jedynie niepotrzebnie blokowała wejście lub zajmował przestrzeń za budynkiem, a z kolei zbyt mała ilość może rodzić niepotrzebne konflikty między pracownikami. Krótka ankieta lub obserwacja pozwoli rozwiązać problem i dobrać odpowiednią liczbę stojaków. Wybierając stojaki rowerowe, warto kierować się również ich jakością i wybierać produkty z materiałów odpornych na korozję i działanie czynników atmosferycznych, które będą estetycznie prezentowały się przez wiele lat.

 

Rodzaje stojaków rowerowych

Do najpopularniejszych rodzajów stojaków zaliczamy stojaki szeregowe oraz barierki rowerowe. Oba rodzaje znacząco się od siebie różnią, lecz ich wybór jest kwestią indywidualną. Zarówno stojaki szeregowe, jak i barierki rowerowe można znaleźć w kilku różnych wariantach w ofercie naszego sklepu internetowego.

 

Stojaki szeregowe (prostopadłe)

Ten najpopularniejszy rodzaj stojaków jest chętnie wybierany ze względu na wysoką funkcjonalność i łatwość użytkowania. Tego rodzaju stojaki obsługiwane są poprzez wprowadzenie do nich przedniego koła jednośladu. Stojaki szeregowe mogą być jedno- lub dwustronne, a przy pojedynczym stojaku zaparkujemy od 2 do 6 rowerów. Stojaki szeregowe świetnie sprawdzają się w miejscach, w których parkuje dużo jednośladów, gdyż mogą być łączone modułowo, a dzięki temu zajmować niewiele miejsca. Przykładem stojaka szeregowego jest Stojak rowerowy dwustronny ze sklepu Maes.com.pl.

 

Barierki rowerowe (stojaki równoległe)

Stojaki w formie barierek są funkcjonalne i designerskie. Przy jednej barierce możemy zaparkować 2 rowery, po jednym z każdej strony. Barierki rowerowe mocuje się do podłoża za pomocą betonowania lub przykręcania, dzięki czemu produkty te są solidne i wytrzymałe. Barierki zajmują mniej miejsca niż stojaki szeregowe, jednak lepiej sprawdzają się tam, gdzie nie parkuje zbyt wiele rowerów. Rozmiar i kształt barierek rowerowych może być zróżnicowany, lecz najczęściej są to produkty o prostokątnym kształcie, takie jak znajdujący się w naszej ofercie stojak Modern1. Warto pamiętać o tym, by w przypadku montażu kilku stojaków, odległość między nimi wynosiła ok. 1-1,5 metra.

Powrót