Jaki wózek platformowy będzie odpowiedni dla twojej firmy?

Wybór wózka platformowego do firmy powinien być przemyślany, gdyż tego rodzaju sprzęt zwykle kupujemy z myślą o wielu latach użytkowania. Wózki platformowe są narażone na częstą eksploatację, dlatego należy wybierać sprzęt w pełni dostosowany do powierzchni i warunków panujących w naszej firmie.

 

Do czego służą wózki platformowe?

Swoje zastosowanie wózki platformowe znajdują przede wszystkim w magazynach i na halach produkcyjnych, gdzie służą do przewożenia towarów na terenie zakładu. Wózki platformowe znajdziemy również w sklepach, gdzie wykorzystuje się je do transportowania produktów na półki oraz przechowywania towarów. Ich prosta konstrukcja oraz wysoka funkcjonalność sprawiają, że wózki platformowe znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest poręczny i prosty w obsłudze sprzęt do transportu.

 

Rodzaje wózków platformowych

Istnieje kilka rodzajów wózków platformowych, które różnią się między sobą wyglądem i zastosowaniem. Do najpopularniejszych zaliczamy wózki transportowe oraz wózki taczkowe, zwane też dwukołowymi. Oba rodzaje wózków znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.

  • Wózki transportowe – składają się z czterech kół wykonanych z niebrudzącego kauczuku termoplastycznego (TPU), najczęściej dwóch skrętnych oraz dwóch stałych, z blokadą kół zgodną z Normą Europejską EN 1757-3. W skład wózków transportowych wchodzi również półka do transportowania towarów wykonana ze sklejki drewnianej oraz pojedynczy lub podwójny uchwyt. Konstrukcja dobrych wózków transportowych powinna być wykonana ze stali malowanej proszkowo. Standardowe wózki transportowe służą do przewożenia towarów do 250 kg, a specjalne wózki do ciężkich ładunków pozwalają na transport produktów ważących nawet 600 kg.
  • Wózki taczkowe (dwukołowe) – używane do transportowania beczek, butli, wałków i innych tego typu towarów. Wózki taczkowe wyposażone są w dwa koła pneumatyczne lub gumowe, stalową platformę, na której umieszcza się towar bez konieczności ręcznego podnoszenia, a także poręczny uchwyt. Solidna konstrukcja stalowa umożliwia przewożenie towarów o wadze do 300 kg (w zależności od modelu).

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek platformowy?

Przed zakupem wózka platformowego, warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe czynniki, które pozwolą określić, jaki rodzaj wózka najlepiej sprawdzi się w naszej firmie.

  • Specyfika terenu – ważne jest, by wózek platformowy był w pełni dostosowany do pomieszczeń, w których będzie używany. Warto więc zwrócić uwagę na szerokość wózka i ustalić, czy będzie on w stanie przejechać przez korytarze lub drzwi. Wybierając wózek, zwróćmy również uwagę na materiał zastosowany na kołach oraz rodzaj nawierzchni w magazynie czy sklepie – im bardziej wytrzymały materiał, tym wyższy komfort użytkowania.
  • Specyfika towarów – dostosujmy udźwig wózka do przewożonych towarów. Jeśli transportujesz lekkie kartony, postaw na tradycyjny wózek, natomiast do przewożenia cięższych przedmiotów warto wybrać wózek przeznaczony do ciężkich ładunków. Inny wózek wybierzemy również do przewożenia butli (taczkowy), dlatego specyfika towaru ma kluczowe znaczenie przy wyborze sprzętu.
Powrót