Rola szatni w pracy strażaka


W każdej branży, zawodzie czy po prostu wykonywanej czynności na jakość pracy składa się nie tylko umiejętności danej osoby ale również narzędzia pracy i warunki jakimi jest otoczony.
W pracy strażaka istotną rolę pełni szatnia, gdzie przebiera się z ubrań cywilnych w mundur strażacki. Szatnia taka powinna być przygotowana tak, aby nawet podczas najwyższego pośpiechu wszystkie elementy garderoby miały swoje miejsce.


Rodzaje szafek w szatni


W profesjonalnej szatni strażackiej występują dwa rodzaje szaf: szafy jednodrzwiowe lub szafy  bez drzwi. Pierwszy rodzaj  zapewnia duży komfort dla użytkowników pod względem wyodrębnionej własnej przestrzeni dostępnej tylko dla właściciela i ograniczonego dostępu do ubrań prywatnych osób trzecich. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w Państwowych Strażach Pożarnych,  gdzie strażacy pełnia całodobowe dyżury i są na miejscu gotowi w każdej chwili do akcji ratunkowej.
Szafki bez drzwi są natomiast idealnym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie liczy  się pośpiech i gdzie nie chcemy tracić czasu na szukanie kluczy i otwieranie drzwiczek. Takie szafki znajdą zastosowanie w Ochotniczych Strażach Pożarnych, gdzie strażacy przybywają na wezwanie syreny i mają mało czasu na zamianę ubrań. Szafy strażackie występują zwykle w kolorze czerwonym tak charakterystycznym dla tego zawodu.


Wyposażenie szatni


Profesjonalna szafa strażacka wyposażona jest w schowek ze specjalnym otworem wpustowym gdzie bez jej otwierania można szybko umieścić osobiste przedmioty takie jak portfel czy telefon komórkowy. Na górze szafki powinien znajdować się uchwyt, który będzie służył do umieszczenia na nim hełmu. Na wyposażeniu szatni nie może również zabraknąć ławek do siedzenia aby w sposób swobodny i komfortowy można było zdjąć i zmienić obuwie. W zależności od ilości miejsca jakim dysponujemy możemy zastosować ławki jednostronne lub ławki dwustronne, które występują z oparciem i haczykami lub bez.


Profesjonalna szatnia komfort czy wymóg


W komfortowych warunkach pracy pracujemy lepiej i wydajniej.  Jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzaj pracy wykonywanej przez strażaków , którzy często pracują w dużym pośpiechu i stresie stwierdzimy, że warunki dla tej grupy zawodowej powinny szczególnie dobre. Z drugiej strony pewne zasady muszą być spełnione nie tylko ze względów wygody czy estetyki,  ale również bezpieczeństwa. Praktykowanie w wielu remizach rozwiązanie, gdzie strażacy mają do dyspozycji tylko ławki i umieszczone nad nim wieszaki do kurtek jest nie tylko niewygodne ale również niebezpieczne dla zdrowia pracujących tam ludzi.
Strażacy Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych i pracownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej,  uczestniczący w akcjach ratowniczych, narażeni są  na szkodliwe działanie toksycznych substancji chemicznych, które osadzają  się na ubraniach ochronnych. W sytuacji gdy w szatni mundur po akcji zetknie się z mundurem który nie był używany lub był używany  innym pożarze związki te przemieszczą się miedzy sobą co może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Eliminacja niepotrzebnego zagrożenia powinna być priorytetem nie tylko dla Ochotniczych Straży Pożarnych posiłkujących się budżetami gminnymi ale również dla Jednostek Państwowych.
Podsumowując szatnia strażacka powinna być nie tylko wygodna ale również bezpieczna.

Powrót