Jak zadowolić BHP-owca, czyli parę porad, aby Inspektor był dumny z Twojej firmy – część druga wars

Mówiąc o warsztacie w kontekście spełnienia wymogów BHP mamy na myśli nie tylko warsztat samochodowy czy ślusarski. Pojęcie warsztatu jest dużo szersze i obejmuje swoim zakresem również pomieszczenia wydzielone przy produkcjach oraz obszary na produkcji przystosowane do drobnych napraw. Co więcej, warsztatem staje się również tymczasowe miejsce naprawy przy linii produkcyjnej, maszynie czy na magazynie.
W zależności od wielkości pomieszczenia, ilości narzędzi, natężenia napraw i rodzaju substancji pomocniczych do nich używanych różne będą czynniki zagrożeń w warsztacie. Bez względu jednak jakie zagrożenia to będą, to zawsze należy je eliminować i zapewniać pracowniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Aby, temu sprostać należy pomyśleć o właściwym wyposażeniu warsztatu tak, aby każdy Bhp-owiec mógł z czystym sumieniem robić swoje kontrole.

Metalowa szafa z pojemnikami


Zachowanie porządku na stanowisku pracy to nie wymysł Inspektora BHP, ale wymaganie, jakie stawia ustawodawca zarówno przed pracodawcą, jak i pracownikiem. Porozrzucane narzędzia, śrubki, nakrętki czy inne materiały potrzebne do napraw porozrzucane wokół stanowiska pracy mogą stanowić realne zagrożenie. Metalowa szafa z pojemnikami to rozwiązanie, które pomoże zapanować nas chaosem, a wszystkie potrzebne elementy będą na właściwych miejscach. W zależności od potrzeb można wybrać szafę z większą ilością mniejszych pojemników lub szafę z mniejszą ilością większych pojemników. Dla rozróżnienia asortymentu pojemniki w szafie mogą by w dwóch lub trzech kolorach, a dodatkowe szuflady w niektórych typach szaf z pojemnikami pomogą pomieścić, delikatne narzędzia lub rysunki techniczne.

Stół warsztatowy


Ten element mebel to już prawie norma w każdym warsztacie. Zapewnia in nie tylko właściwą powierzchnię roboczą, ale posiada szufladki lub szafki na podręczne narzędzia. Blaty stołów warsztatowych to funkcyjna, odporna na porysowania solidna sklejka a dodatkowe wyposażenie w postaci szuflad i szafek pozwala na utrzymanie porządku w bezpośredniej przestrzeni wykonywania prac warsztatowych.

Wózek warsztatowy


Wózek warsztatowy nazywamy bardzo często mobilnym stołem warsztatowym oprócz wszystkich funkcji związanych z utrzymaniem porządku na stanowisku pracy, jakie pełnią wózki warsztatowe ma dodatkową zaletę – mobilność. Dzięki możliwości przemieszczania się z mini warsztatem nie ma konieczności przenoszenia narzędzi w miejsce, gdzie musimy ich użyć. Zaleta ta jest szczególnie istotna przy naprawach wykonywanych na halach produkcyjnych lub magazynach, gdzie dzięki zastosowaniu wózka warsztatowego pracownicy nie muszą przenosić czasami ciężkich narzędzi i nie odkładają ich na posadzkę. Wózek warsztatowy eliminuje ryzyko potknięcia się lub przywrócenia o narzędzia podczas napraw w miejscu, które nie jest do tego dedykowane na stałe.

Metalowa szafa z wanienkami ociekowymi


W każdym warsztacie nawet najmniejszym zawsze wstępują środki chemiczne. Mogą to być różnego rodzaju smary, oleje czy rozpuszczalniki lub inne substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla człowieka. Każdy Inspektor BHP jest bardzo wrażliwy na substancje chemiczne i bacznie zwraca na nie uwagę. Szkolenie z ochrony indywidualnej, aktualne karty charakterystyk i dowód, że każdy pracownik mającymi styczność z chemią się z nimi zapoznał to podstawy, jeżeli chodzi o zabezpieczenie pracownika przed możliwym negatywnym działaniem substancji chemicznych na stanowisku pracy.
Jednak oprócz właściwego zachowania podczas użytkowania substancji niebezpiecznych tak samo dużą rolę odgrywa ich przechowywanie. Dlatego też szafa metalowa z wannami ociekowymi to rozwiązanie na bezpiecznie przechowywanie substancji chemicznych. Tego typu szafy posiadają specjalny system wentylacji, który odprowadzaj ewentualne opary a wanienki ociekowe zapobiegają wylaniu się substancji na zewnątrz w przypadku rozszczelnienia się opakowania.

Powrót