Jak urządzić i wyposażyć szatnię dla pracowników zgodnie z BHP? Radzi Maes.com.pl

Szatnia pracownicza to miejsce, w którym zatrudnione osoby mogą zostawić prywatne rzeczy i przebrać się w odzież roboczą. W większości zakładów obecność szatni jest obowiązkowa, a sposób urządzenia i wyposażenia tego rodzaju przestrzeni podlega restrykcyjnym wymaganiom. Jak urządzić i wyposażyć szatnię dla pracowników, by była zgodna z zasadami BHP?


Wyposażenie szatni pracowniczej – przepisy BHP

Szczegóły dotyczące urządzania szatni dla pracowników znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oto najważniejsze wytyczne:

 • szatnie pracownicze muszą być oddzielne dla kobiet i mężczyzn, chyba że na jednej zmianie pracuje maksymalnie 10 osób (pod warunkiem zapewnienia możliwości osobnego korzystania z tych pomieszczeń kobietom i mężczyznom),

 • szatnia powinna znajdować się w oddzielnym lub wydzielonym pomieszczeniu,

 • szatnia powinna być sucha, ogrzewana i oświetlona – najlepiej światłem dziennym,

 • należy zapewnić co najmniej 4-krotną wymianę powietrza na godzinę (w szatniach z oknami otwieralnymi, z których korzysta do 10 osób, wymiana powietrza nie może być rzadsza niż 2 razy na godzinę), a przypadku szatni zlokalizowanych w piwnicach lub suterenach, konieczne jest wyposażenie pomieszczenia w wentylację mechaniczną,

 • należy wyposażyć szatnię w miejsca siedzące przeznaczone dla co najmniej 50% osób pracujących na jednej zmianie,

 • przejścia komunikacyjne i między rzędami szafek powinny być szerokie na min. 1,5 m,

 • szerokość przejść między rzędami szaf i ścianą powinna wynosić min. 1,1 m,

 • szatnia powinna być wyposażona w szafki pracownicze.

Rodzaje szatni pracowniczych

Rozporządzenie reguluje także wymogi dotyczące poszczególnych rodzajów szatni. Wyróżniamy 4 rodzaje szatni pracowniczych.

 1. SZATNIE ODZIEŻY WŁASNEJ PRACOWNIKÓW – do przechowywania odzieży prywatnej, jeśli odzież ta nie powinna mieć styczności z odzieżą roboczą. Każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji indywidualną szafkę i co najmniej 0,3 m2 wolnej powierzchni podłogi. Taka szatnia może być urządzona w formie szatni wieszakowej.

 

 1. SZATNIE ODZIEŻY ROBOCZEJ I OCHRONNEJ – do przechowywania odzieży roboczej, obuwia roboczego i środków ochrony indywidualnej. Taką szatnię należy zapewnić pracownikom wykonującym prace powodujące znaczne zabrudzenie lub zamoczenie odzieży, a także osobom, których odzież robocza musi spełniać określone wymagania higieniczno-sanitarne. Każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji indywidualną szafkę (0,3 m2/osoba), a pomieszczenie to należy bezpośrednio połączyć z umywalnią, natryskami i szatnią odzieży własnej.

 

 1. SZATNIE PODSTAWOWE – do przechowywania odzieży własnej pracowników, odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Szatnia podstawowa może być urządzona zamiast dwóch oddzielnych szatni. Jest to możliwe w przypadku gdy pracownicy wykonują prace, podczas których zabrudzenie odzieży roboczej jest minimalne i nie stwarza ryzyka zabrudzenia odzieży własnej. Szatnia ta powinna być bezpośrednio połączona z umywalnią i wyposażona w dwie szafy pojedyncze lub jedną podwójną dla każdego pracownika (0,5 m2/osoba) – na odzież roboczą i własną.

 

 1. SZATNIE PRZEPUSTOWE – składają się z części przeznaczonej na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej, części na odzież własną pracowników, a także przepustowego zespołu sanitarnego z natryskami, który łączy obie części. Szatnia przepustowa jest przeznaczona dla pracowników wykonujących prace związane ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, drażniących, promieniotwórczych, uczulających itp.

Jakie meble wybrać do szatni?

Oferta na meble do szatni jest na tyle zróżnicowana, że można z łatwością urządzić nie tylko funkcjonalne, ale też stylowe i nowoczesne wnętrze dla pracowników.

Meble do szatni z serii Classic

Metalowe szafy z serii Classic cechuje ponadczasowy styl i przystępna cena. W kolekcji dostępne są meble do szatni o różnej wielkości, m.in. szafy jedno- i dwupoziomowe, szafy schowkowe, szafy na cokole czy szafy na nóżkach i ławeczce. Wysokiej jakości materiały, otwory wentylacyjne, ramki na etykietę oraz możliwość przechowywania czystej i brudnej odzieży to elementy zapewniające najwyższą funkcjonalność. Obecne w serii szafy dwupoziomowe szczególnie polecamy do małych szatni – takie rozwiązanie zwiększa powierzchnię użytkową o 50%.

Meble do szatni z serii Evolo

Meble do szatni z serii Evolo to szafy ubraniowe na nóżkach, cokole lub z ławką, a także szafy na odzież czystą i brudną, ławki wolnostojące oraz jednostronne ławki wolnostojące z oparciem i listwą na ubrania. Nowoczesne meble do szatni Evolo sprawdzają się nie tylko w warunkach przemysłowych, lecz także w klubach fitness i innych obiektach sportowych. Seria Evolo wyróżnia się bogatym wyposażeniem, doskonałą wentylacją i korpusem o podwyższonej wytrzymałości.

Meble do szatni z serii Cambio

Wyposażenie szatni z serii Cambio obejmuje jedno- i dwupoziomowe szafy ubraniowe na cokole i szafy ubraniowe na nóżkach oraz ławki wolnostojące. Cambio to ekskluzywna seria mebli do szatni, która wyróżnia się konstrukcją metalową szaf z zachodzącymi na korpus frontami, jednowarstwowymi drzwiami metalowymi z zamkniętymi profilami, wewnętrznym wzmocnieniem w korpusie i optymalną cyrkulacją powietrza.

Szukasz wysokiej jakości wyposażenia do szatni pracowniczej? W Maes znajdziesz największy wybór produktów do wyposażenia szatni od najlepszych producentów. Chętnie pomożemy dobrać produkty zgodne z BHP i dopasowane do rodzaju urządzanej szatni.

Powrót