Wózki transportowe i magazynowe - ich rodzaje i funkcjonalnościWózki transportowe, magazynowe - rodzaje, budowa i zastosowanie

W wielu branżach konieczny jest codzienny transport dużych, ciężkich i nieporęcznych ładunków. W tym celu wykorzystuje się wiele użytecznych sprzętów, które ułatwiają pracę wielu pracowników. Jednym z nich jest popularny wózek transportowy. Jego szerokie zastosowanie sprawia, że na rynku dostępne jest wiele jego odmian. Wózki magazynowe jest nie do zastąpienia w wielu miejscach, warto się jednak zastanowić, który model najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie. Jakie są więc rodzaje wózków transportowych, czym charakteryzuje się ich budowa i gdzie mają one najszersze zastosowanie?

Jaka jest definicja wózka transportowego?

Jedna z prostych i przykładowych definicji wózka transportowego mówi, że jest to środek do transportu wewnętrznego o ograniczonym zasięgu i ruchu przerywanym, służący do przewożenia ładunków. Wykorzystuje się je do przemieszczania ciężarów na płaszczyźnie poziomej oraz pionowej i poziomej. Odznaczają się też nieograniczonym obszarem swojego działania. Ponieważ stworzono wiele rodzajów tego urządzenia, zostały one usystematyzowane i podzielone ze względu na kryteria i różnice wynikające z ich konstrukcji oraz sposobu użytkowania.

W definicji wózka transportowego mieści się wiele urządzeń, różniących się od siebie budową i zastosowaniem. Mieszczą się w niej między innymi ręczne wózki transportowe oraz wózki widłowe, które charakteryzują się inną budową i zastosowaniem. Na rynku obecnie można spotkać wiele wyspecjalizowanych modeli, które z powodzeniem wykorzystywane są w różnych miejscach, na przykład w dużych magazynach czy w niewielkich lokalach gastronomicznych.

Do czego służą wózki transportowe?

Odpowiedź na pytanie, do czego tak właściwie służą wózki transportowa, jest bardzo prosta i kryje się już w ich nazwie. Oczywiście przeznaczone są one do transportu! Wspomagają więc człowieka w przenoszeniu ładunków, z którymi sam by sobie nie poradził ze względu na ich gabaryty lub ciężar. Mogą służyć do przewożenia dużej ilości towarów w magazynach, co pozwala zdecydowanie usprawnić i przyspieszyć pracę.

Dobrze wykorzystywany wózek transportowy będzie służył Tobie lub Twojemu pracownikowi do szybszego wykonywania obowiązków, przyczyni się też do oszczędzania sił ludzkich, dzięki czemu praca będzie wydajniejsza. To urządzenie, dzięki któremu człowiek radzi sobie z trudnymi zadaniami, jakie stawia wielokrotnie przed nim transport ciężkich palet lub paczek.

Jaka jest budowa wózka transportowego?

Zazwyczaj wózki transportowe charakteryzują się prostą budową i składają się raptem z kilku elementów, takich jak koła, platformy, rama czy uchwyty. Dzięki temu są bardzo łatwe w obsłudze. Powinny być one wykonywane z solidnych, odpornych na zużycie materiałów. Wózki transportowe są bowiem wykorzystywane do fizycznej pracy i transportu, a przez to narażone są więc na uszkodzenia mechaniczne, o które łatwo w magazynie czy na zapleczu. Z kolei intensywna eksploatacja sprzętu może przyczynić się do jego awarii. Warto więc postawić na jakościowe produkty, w których zastosowano liczne udogodnienia, takie jak na przykład antypoślizgowa, wodoodporna sklejka. Ważne są także opony wykonane z gumy termoplastycznej, której zaletą jest to, że nie zostawia śladów czy zabrudzeń, które byłyby widoczne na jasnej posadzce.

Bardziej skomplikowaną budową odznaczają się wózki warsztatowe, które są wyposażone w praktyczne szuflady oraz półki. ,Taki rodzaj wózka świetnie nadaje się np. do przechowywania kompletnego zestawu narzędzi, które są używane na co dzień w magazynie. Dzięki swojej mobilności i funkcjonalnej konstrukcji, wózek warsztatowy świetnie sprawdza się w różnych obszarach.

Rodzaje wózków transportowych

Sprzęt, jakim są wózki transportowe, klasyfikuje się na podstawie różnych kryteriów, najczęściej powiązanych z ich cechami konstrukcyjnymi lub użytkowymi. Wyróżnia się więc na przykład wózki jezdniowe oraz szynowe, w zależności od ich warunków przemieszczania się. Jezdniowe przeznaczone są do poruszania się na wytyczonych trasach, na przykład w obrębie jednego budynku czy przedsiębiorstwa, szynowe z kolei stworzone są z myślą o transporcie przy pomocy torów.

Podział tego typu urządzeń odbywa się także z uwzględnieniem tego, w jaki sposób są one napędzane. I tak wyróżnia się ręczne wózki transportowe, napędzane oraz doczepne. Te pierwsze poruszane są siłą ludzkich mięśni. Napędzane mają zamontowany własny silnik, z którego korzystają w trakcie przemieszczania się, z kolei doczepne są holowane przy pomocy innych urządzeń.

Nie są to jednak jedyne metody klasyfikacji wózków transportowych. Wyszczególnić bowiem można jeszcze kategorie powiązane na przykład z zastosowaniem sprzętu:

 

 • wózki na paczki – charakteryzują się ściankami z siatki i służą przede wszystkim do transportu paczek czy kartonów.
 • wózki do beczek – jak sama nazwa wskazuje transportuje się z ich pomocą beczki różnych rozmiarów. Wykorzystuje się je na przykład w restauracjach, sklepach spożywczych czy również w magazynach. Zazwyczaj wyposażone są w takie elementy jak dźwignie, amortyzatory hydrauliczne czy mechanizmy przechylające.
 • wózki półkowe – ich cechą szczególną jest fakt, że wyposażono je w kilka półek, dzięki czemu można transportować bezpiecznie towary ułożone piętrowo i równocześnie przewozić ich większą ilość.
 • wózki platformowe – są to wózki, dzięki którym można przewozić nieco mniejsze ładunki. Również korzysta się z nich w magazynach czy na halach. Przydatne w transporcie ładunków niespaletyzowanych.
 • wózki stołowe – wózki stołowe nadają się idealnie do transportowania niewielkich ładunków na terenie magazynów lub wewnątrz sklepów. Zazwyczaj wyposażone są w dwie lub trzy powierzchnie użytkowe.
 • wózki do płyt – z ich pomocą przewozi się okna, drzwi i płyty. Ich powierzchnia użytkowa jest nachylona, co zapobiega zsunięciu się towaru z wózka.
 • wózki do butli – można rozpoznać je po konstrukcji taczkowej, która ułatwia transportowanie właśnie butli, na przykład gazowych lub innych ładunków, które odznaczają się podobnym do nich kształtem.
 • wózki do opon – spotyka się je w zakładach, w których wykonywana jest wymiana opon, znacznie przyspieszają one bowiem wykonywanie tej procedury. Ich konstrukcja jest taka sama jak w przypadku wózków do butli.
 • wózki ESD – stworzone są one z myślą o transporcie delikatnych elementów elektronicznych, które nie mogą być narażone na wyładowania elektryczne. Produkuje się je z galwanizowanej stali.
 • wózki do transportu ciężkiego – odznaczają się solidną, spawaną konstrukcją, dzięki której mogą przewozić wyjątkowo ciężkie ładunki.
 • wózki do palet – to wielofunkcyjne i bardzo zwrotne wózki, służące przede wszystkim do przewożenia drewnianych palet.
 • wózki na pojemniki Euro – to wózki o różnych rozmiarach, przeznaczone do transportowania jednego lub wielu pojemników Euro.
 • wózek warsztatowy – to sprzęt wykorzystywany w warsztatach, często wyposażony w szuflady do przechowywania narzędzi oraz blaty robocze.

 

Stosowany jest także podział na wózki dwukołowe oraz schodowe. Można spotkać się bowiem z urządzeniami wyposażonymi w dwa lub cztery koła o specyficznej budowie – pełnej lub pneumatycznej. Ta druga odmiana amortyzuje wstrząsy w trakcie transportu i odznacza się cichą pracą. Wózki schodowe to takie, które służą do transportowania ciężkich i nieporęcznych towarów po schodach. Często korzystają z nich na przykład kurierzy czy dostawcy. Bogactwo dostępnych kategorii sprawi, że skutecznie można poprawić dzięki nim jakość, szybkość oraz komfort swojej pracy. Pamiętaj, że wybrane sprzęty powinny posiadać Symbol Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego, czyli „TÜV”. To dowód na to, że można z nich bezpiecznie korzystać.

Czym są wózki naładowne?

W trakcie poszukiwań właściwego sprzętu można się spotkać z takim określeniem jak wózek naładowny. Czym on jednak jest i jaka jest właściwie definicja wózka naładownego? W ten sposób określa się sprzęt do transportu bliskiego, na którym ładunki zazwyczaj są układane ręcznie lub za pomocą urządzeń mechanicznych niezwiązanych z nimi. Wyróżniamy się takie wózki naładowne jak taczkowe, platformowe, ramowe i specjalizowane. Ich zastosowanie ogranicza się zazwyczaj do obszaru wielkości kilkuset metrów, a wykonane są one z niepodnoszonej ramy czy platformy.

Z uwagi na dużą różnorodność wśród rodzajów wózków naładownych, znajdują one zastosowanie w wielu obszarach i stanowią nieocenione wsparcie nie tylko na magazynach, ale również w dużych warsztatach samochodowych czy motocyklowych, sklepach, a także w produkcji, przetwórstwie czy w budownictwie. Przydają się wszędzie tam, gdzie często zachodzi potrzeba przenoszenia ciężkich przedmiotów lub dużej ilości towarów.

Gdzie sprawdzają się wózki transportowe?

Zazwyczaj widywane są one w magazynach czy też w halach produkcyjnych. Można je wykorzystywać wszędzie tam, gdzie konieczny jest transport ciężarów i ładunków o dużych gabarytach i masie. Używają ich także osoby pracujące przy dostawie zamówionych mebli czy sprzętów. Spotkać je można również w niewielkich sklepach czy w lokalach gastronomicznych, gdzie również codziennie konieczny jest transport ciężkich paczek czy pojemników Euro.

Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się więc przede wszystkim w miejscach, w których codziennie transportowane są duże ładunki. Wózki do palet dadzą sobie radę tam, gdzie człowiek nie byłby w stanie samodzielnie przenieść całego transportu ze względu na jego rozmiar i ciężar. Podobnie ma się rzecz z wózkami do beczek, płyt, butli czy opon.

Wybierz odpowiedni model wózka transportowego

Jeżeli zajmujesz się biznesem, w którym konieczne jest transportowanie dużych ładunków o sporej masie, stanowiących wyzwanie dla pracowników, to koniecznie zapoznaj się z możliwościami, jakie dają wózki transportowe dostępne między innymi na naszej stronie maes.com.pl. Ułatwią one każdemu wykonywanie obowiązków i sprawią, że praca w całym przedsiębiorstwie będzie wykonywana szybciej, bezpieczniej i wygodniej. Wózki transportowe oferowane przez sklep internetowy Maes charakteryzują się wysoką jakością wykonania, dzięki czemu przez wiele lat będą służyć do transportu różnego rodzaju ładunków w miejscach takich jak magazyn czy hala produkcyjna.

Powrót