Szafa biurowa – jak wybrać odpowiedni model do Twojego miejsca pracy

 

Jaką szafę biurową wybrać? Kompleksowy poradnik

Atmosfera w biurze jest niezwykle ważną cechą, która może wpłynąć między innymi na nastrój pracowników oraz ich wydajność. Uporządkowanie wspólnej przestrzeni, dobra organizacja materiałów niezbędnych do realizowania zadań czy też stylowy wystrój wnętrza sprawiają, że obowiązki zawodowe każdy wykonuje szybciej i z większym zaangażowaniem. Postaw więc na przemyślane meble i sprzęty, które pozwolą Twoim pracownikom swobodnie korzystać z przeznaczonych dla nich pomieszczeń. Niezbędnym elementem funkcjonalnego wnętrza jest między innymi metalowa szafa biurowa zamykana na klucz, w której można przechowywać na przykład dokumenty czy rzeczy osobiste. Jak jednak wybrać tę właściwą i czym się przy tym kierować?

 

Do czego wykorzystywana jest szafa biurowa?

W biurach i innych miejscach pracy szafy biurowe służą przede wszystkim do przechowywania dokumentów, segregatorów i innych akcesoriów. Przed zakupem szafy biurowej zastanów się, do czego konkretnie ma ona służyć. Jakiego rodzaju przedmioty chcesz w niej przechowywać? Gdy już ustalisz, do czego potrzebna jest ona Tobie i Twoim pracownikom, możesz przystąpić do określania, jaka powinna ona być.

 

W biurze szafa biurowa zamykana na klucz ma przede wszystkim zastosowanie jako ochrona i gwarantuje bezpieczne przechowywanie i archiwizowanie dokumentów niezbędnych do prawidłowego działania firmy. Musi więc ona umożliwiać praktyczne i zorganizowane składowanie sporej ilości kartek, segregatorów i teczek. Wybrane meble powinny więc przede wszystkim mieć szuflady mieszczące w sobie najpopularniejszy format A4.

 

Pamiętaj też, że wysokie szafy biurowe, podobnie jak inne meble, wpływają na to, jak pracownicy i klienci postrzegają Twoje biuro, a co za tym idzie także całą Twoją firmę. Zadbaj więc o to, by wybrane sprzęty były nie tylko funkcjonalne, ale także eleganckie, pasujące do siebie i utrzymane w jednym, spójnym stylu. Dzięki temu wywrzesz na wszystkich odpowiednie i profesjonalne wrażenie.

 

Jaka szafa biurowa będzie najlepsza do przechowywania dokumentów?

Wybierając wyposażenie, weź pod uwagę jego zastosowanie oraz to, co będzie w nim przechowywane. Jeżeli będą to dokumenty lub przedmioty, do których każdy w firmie może czy nawet powinien mieć dostęp, to nie martw się zamkiem. Jeśli jednak chcesz trzymać w tam druki, z których tylko wybrane osoby będą mogły korzystać, to wybierz szafę biurową zamykaną na klucz. W ten sposób zabezpieczysz poufne informacje, takie jak dane osobowe pracowników i klientów. Zamykana, wysoka szafa daje także wrażenie uporządkowanej przestrzeni, ukrywa ona bowiem przed wzrokiem gości wszystkie przedmioty, które mogłyby wzmagać wrażenie chaosu, gdyby były przechowywane na przykład na biurku.


Korzystanie z zamykanej szafy biurowej na segregatory to także znakomity sposób na utrzymanie porządku w dokumentach. Jeżeli odpowiednio je posegregujesz i zaczniesz przechowywać właśnie w czytelnie oznaczonych segregatorach lub teczkach, to zawsze będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się dana umowa czy faktura. Unikniesz w ten sposób marnowania czasu na poszukiwania właściwej kartki, ponieważ będą one dostępne od ręki, zawsze na swoim miejscu.

 

Z kolei otwarta szafa biurowa może okazać się świetnym sposobem na wyeksponowanie takich przedmiotów jak podręczniki, encyklopedie, słowniki czy kodeksy w ozdobnych obwolutach, którymi warto się pochwalić. Postaw w nich także swoje odznaczenia, certyfikaty i nagrody, by klienci mogli je dzięki temu dostrzec. Potraktuj je jak element wystroju, który warto wyróżnić i zwrócić na niego uwagę odwiedzających Cię klientów. Schludne, wysokie szafy biurowe to doskonały sposób na to, by utrzymać takie przedmioty w porządku.

 

Jakie wymiary powinny mieć szafy biurowe?

W trakcie wyboru mebli pojawia się również pytanie, jakie powinny być ich wymiary. Odpowiedź brzmi – to zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego, co chcesz w nich przechowywać. Dokumenty, teczki i segregatory mogą bowiem różnić się między sobą formatami, co musisz uwzględnić w trakcie zamawiania zamykanej szafki biurowej. Weź pod uwagę także wielkość pomieszczenia, w którym wybrany mebel docelowo ma stać. Zbyt duży i wysoki sprzęt przytłoczy całe wnętrze lub będzie wręcz niefunkcjonalny. Nie wybieraj szafki, o którą wszyscy będą się co chwilę potykać! Ma ona przecież zaprowadzić porządek w Twoim biurze, a nie go zaburzać.

 

Jeżeli chcesz zamówić szafę, w której pracownicy będą przechowywać odzież wierzchnią w trakcie swojego pobytu w biurze, to wybierz mebel, który będzie odpowiadał liczbie zatrudnionych w firmie osób. Wiadomo, że w wysokich, wolnostojących szafach biurowych zmieści się więcej odzieży, segregatorów, dokumentów oraz innych przedmiotów, jednak nie każde biuro ma wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, by taki sprzęt u siebie postawić. Wybierz więc meble, które nie tylko pomieszczą wszystkie wymagane przedmioty, ale równocześnie wpasują się do wyznaczonej przestrzeni, jaką masz do dyspozycji w swoim biurze.

 

Pamiętaj, by w trakcie zamawiania szafy biurowej uwzględnić ewentualny rozwój firmy i wybierz meble, w których pomieścisz pojawiające się nowe dokumenty i archiwa. Uwzględnij także to, czy masz zamiar w niedalekiej przyszłości zatrudnić nowych pracowników, ponieważ oni też będą potrzebowali wolnej przestrzeni w szafach biurowych do przechowywania wszystkich rzeczy, które są im niezbędne do poprawnego wykonywania swoich obowiązków.

 

Z czego musi być wykonana szafa biurowa?

Meble wykorzystywane w biurach wykonywane są z różnych materiałów. W większości przypadków dobrze sprawdzą się szafy biurowe produkowane z drewna lub ze sklejki, czasami jednak konieczny jest zakup metalowej wersji. Sprawia ona solidne, bezpieczne wrażenie, dlatego dobrze sprawdzi się w takich miejscach jak kancelaria adwokacka czy posterunek policji. Jeżeli dodatkowo szafka jest zamykana na klucz, to powoduje to, że zwiększa się bezpieczeństwo schowanych tam przedmiotów czy dokumentów. Drewniane szafy biurowe prezentują się dobrze w miejscach, w których nie są wymagane specjalne zabezpieczenia, ze względu na charakter prowadzonej działalności. Z ich pomocą szybko i prosto można nadać pomieszczeniu stylowy wygląd, który wzbudzi zaufanie wśród klientów.

 

Metalowa szafa biurowa może być meblem, z którego codziennie korzystać będzie wiele osób, dlatego warto zainwestować w jej jakość. Lepiej raz zapłacić za porządny mebel niż za jakiś czas stanąć przed koniecznością kupna nowego. Odporne na uszkodzenia materiały sprawią też, że sprzęt dłużej zachowa swój estetyczny wygląd, tak istotny w miejscu, w którym spotykasz się ze swoimi klientami. Dodatkowo zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie meble powlekane są specjalną warstwą, która ma właściwości akustyczne, pozytywnie wpływającą tym samym na atmosferę w danym pomieszczeniu.

 

Postaw na nowoczesne rozwiązania w szafach biurowych

W przypadku mebli wykorzystywanych we wspólnej przestrzeni, takiej jak miejsce pracy, ważne jest, by nie generowały one niepotrzebnego hałasu. Aby go uniknąć, wybierz szafy biurowe wyposażone w system cichego domykania, który eliminuje niepotrzebne trzaski podczas zamykania drzwiczek. W ten sposób pracownicy nie będą się rozpraszać w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Nie będą również marnowali swojego czasu na powolne zamykanie szafek, aby zapobiec łoskotom i innym głośnym dźwiękom. Nowoczesne rozwiązania uniemożliwiają także wypadnięcie drzwi szafy przesuwnej z ich toru. To dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanymi hałasami i problemami, jakie nastręcza w takim przypadku naprawienie ich i przywrócenie im sprawności. Dzięki temu tak wyposażone meble są bardzo funkcjonalne.

 

Szafa biurowa – doskonałe uzupełnienie Twojej przestrzeni 

 

Postaw zatem na praktyczne rozwiązania i spraw, by przestrzeń w Twoim biurze była dobrze zorganizowana i funkcjonalna. Zapoznaj się z ofertą nowoczesnych mebli, jaką znajdziesz w sklepie internetowym maes.com.pl i wprowadź porządek do swojego najbliższego otoczenia, w którym codziennie spędzasz wiele godzin i wykonujesz swoje obowiązki. Zdecyduj się na jedną z funkcjonalnych szaf biurowych którą z łatwością dostosujesz razem z nami do swoich wymagań i potrzeb.

Powrót