Pojemniki transportowe - niezbędne wyposażenie każdego magazynu

 

Pojemniki transportowe i magazynowe - jak wybrać odpowiednie?

W procesie transportu liczy się przede wszystkim szybkość i skuteczność, dlatego warto sięgać po narzędzia i akcesoria, które pomogą w osiągnięciu tego celu i ułatwią znacząco jego wykonywanie. Warto więc zaopatrzyć się w pojemniki magazynowe, transportowe czy regałowe lub w walizki transportowe. Na rynku znaleźć można jednak wiele produktów, które charakteryzują się różnymi funkcjonalnościami i mają swoje wady i zalety. Tworzy się je również z surowców o odmiennych właściwościach. Jak więc wybrać właściwe produkty i czym powinny się one odznaczać? Jak dobrać pojemniki do specyfiki danego ładunku?

 

Czym są pojemniki magazynowe i transportowe?

Odpowiedź na pytanie o to, czym są pojemniki transportowe lub magazynowe zawarta jest w ich nazwie – są to swego rodzaju opakowania, które pozwalają na bezpieczne i skuteczne magazynowanie i transportowanie wybranych ładunków. Odpowiadają one między innymi za to, by w miejscach takich jak hale czy magazyny został zachowany porządek i organizacja w trakcie przewozu i składowania wielu przesyłek. Dzięki nim można uniknąć uszkodzenia czy zanieczyszczenia przewożonych towarów. Mają przez to istotny wpływ na przebieg całego procesu transportu. Obecne są one bowiem przy wielu procedurach, takich jak przyjmowanie, składowanie i wydawanie towarów. Ich zastosowanie sprawia także, że praca w magazynie staje się prostsza, szybsza i bezpieczniejsza. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są dostępne modele pojemników transportowych i magazynowych i wybrać te, które są dostosowane do charakteru danego miejsca pracy i do formy przewożonego ładunku.

Najczęściej do wytworzenia takich opakowań wykorzystuje się wytrzymały surowiec, jakim jest plastik. W swojej pracy pojemniki magazynowe i transportowe stosowane są zarówno przez małe przedsiębiorstwa, jak i duże firmy. Sprawdzają się więc w pracy niewielkich lokali gastronomicznych i w innych miejscach, w których codziennie potrzebna jest świeża żywność, a na specjalną uwagę zasługują produkty przeznaczone do transportu mięsa.

 

Rodzaje pojemników transportowych i magazynowych

Na rynku obecnie dostępne jest wiele różnych rodzajów pojemników transportowych i magazynowych, a spośród nich z powodzeniem każdy wybierze te, które sprawdzą się przy transporcie konkretnych ładunków. Często dzieli się je na cztery kategorie: pojemniki wyspecjalizowane, pojemniki transportowe, pojemniki magazynowe, i walizki transportowe. Popularne są także pojemniki regałowe. Wśród nich wyróżnić można wiele innych rodzajów, w zależności od ich cech indywidualnych i zastosowania oraz tworzyw, z jakich je wykonano:

 

  • pojemniki euro – to jedne z najpopularniejszych modeli, dostępne są w różnych wymiarach i rodzajach, na przykład w wersji ażurowej. Charakteryzują się wyjątkowo prostą, funkcjonalna budową, która zapewnia im stabilność. Stosuje się w nich wytrzymałe materiały, dzięki którym są odporne na uszkodzenia. Mogą być otwarte lub zamykane.
  • skrzynki na mięso – to pojemniki Euro, które przystosowane są do bezpiecznego i higienicznego przechowywania mięsa. Zostały one opracowane dokładnie z myślą o tym towarze, dlatego spełniają wymogi EHI. Odprowadzają wodę z krawędzi skrzynki, co sprawia, że nadają się do składowania i przewożenia mięsa.
  • pojemniki KLT – to specjalna wersja skrzynek transportowych, Często spotyka się je w przemyśle motoryzacyjnym, a to ze względu na ich dużą wytrzymałość i bezpieczeństwo gwarantowane w trakcie użytkowania. Stosowane są także w innych branżach czy gałęziach przemysłu.
  • pojemniki ESD – to proste i funkcjonalne pojemniki przeznaczone do składowania części elektrycznych w stosie. Ich najważniejszą funkcją jest ochrona zawartości przed wyładowaniami elektrostatycznymi.
  • walizki transportowe – służą one do bezpiecznego przechowywania i transportowania wrażliwych ładunków. Chronią je skutecznie przed niebezpiecznymi warunkami, takimi jak na przykład wpływ wody, a przy tym są bardzo poręczne.

 

Czym są walizki transportowe?

Wśród wielu pojemników na uwagę zasługują zwłaszcza walizki transportowe, wykorzystywane do przewozu szczególnie delikatnych towarów lub do ich ochrony przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Stosuje się w nich nowoczesne technologie, które zapewniają im szczelność oraz trwałość. Wytrzymują one bowiem nawet duże obciążenie, są także odporne na różnice temperatur. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych. Dostępne są zazwyczaj w wielu rozmiarach i kolorach, przez co każdy znajdzie produkt, który spełni jego wymagania nie tylko dotyczące bezpieczeństwa ładunki, ale także estetycznego wyglądu wybranego modelu walizki. Niektóre wersje wyposażone są w kilka uchwytów, co sprawia, że ich transport jest prosty i wygodny.

 

Zapewniają one bezpieczeństwo przewożonym towarom w takich okolicznościach jak upadek z dużej wysokości czy zmiana ciśnienia. Niektóre modele są również wyposażone w zabezpieczenia przed potencjalną kradzieżą. Walizki transportowe są więc wyjątkowo bezpiecznym sposobem na przewożenie ważnych czy wrażliwych na uszkodzenia ładunków. Z ich pomocą można wygodnie transportować na przykład urządzenia pomiarowe czy diagnostyczne oraz przechowywać je następnie w miejscu pracy.

 

Pojemniki magazynowe i transportowe – gdzie są wykorzystywane?

Gdzie najlepiej sprawdzają się pojemniki transportowe i magazynowe? Odpowiedź jest prosta – wszędzie tam, gdzie się transportuje czy magazynuje towary. Oznacza to, że znajdują one swoje zastosowanie w codziennej pracy wielu branż. Z powodzeniem wykorzystuje się je w magazynach czy halach produkcyjnych. Z ich pomocą codziennie przewozi się produkty spożywcze, części potrzebne w branży motoryzacyjnej czy inne towary. Pojawiają się one we wszystkich miejscach w jakiś sposób powiązanych z produkcją. Nie w sposób więc wymienić wszystkich branż, w których codziennie ułatwiają one ludziom pracę.

 

Żaden towar nie może być przewożony luzem, ponieważ pojawia się wówczas ryzyko jego uszkodzenia. Problem ten rozwiązują właśnie pojemniki magazynowe i transportowe. Ich proste, ergonomiczne kształty sprawiają, że można optymalnie wypełnić nimi całą dostępną powierzchnię, co powoduje z kolei, że przewożenie towarów przy ich pomocy jest wyjątkowo proste, praktyczne i funkcjonalne.

 

Co wyróżnia pojemniki transportowe i magazynowe?

Co sprawia, że pojemniki transportowe i magazynowe zyskały taką popularność i znakomicie spełniają swoje zadania? Przede wszystkim ich prosta, ale stabilna konstrukcja, która umożliwia przechowywanie i transportowanie wszelkiego rodzaju towarów. Wytrzymałe surowce, które wykorzystuje się do ich produkcji, gwarantują bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko uszkodzenia ładunku. Większość z nich można transportować w stosach, dzięki czemu pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Są to na dodatek produkty uniwersalne i zazwyczaj pasują do wielu innych pojemników, przez co można je wykorzystywać przy różnych okazjach.

Wiele z dostępnych modeli wyposażone jest także w pokrywy, które zabezpieczają dodatkowo towar przed uszkodzeniem, zabrudzeniem czy też zamoczeniem. Sprawiają też, że przewożone ładunki nie wypadną z pojemnika, co mogłoby grozić ich uszkodzeniem. Sprawdzają się więc przy towarach delikatnych lub takich, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia w trakcie ich przewozu.

 

Jak dobrać odpowiednie pojemniki transportowe i magazynowe?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość transportowanych produktów. W innym pojemniku przewożone będzie mięso, a w innym części elektryczne. Należy pamiętać, że nie każdy pojemnik może mieć kontakt z żywnością. Przewożenie i magazynowanie produktów z branży gastronomicznej zazwyczaj wymaga także dodatkowej izolacji lub odpowiedniej temperatury.

 

Wybierając odpowiedni pojemnik, na przykład w sklepie maes.com.pl, należy więc wziąć pod uwagę także takie czynniki jak sposób transportowania towaru i jego wrażliwość. Dopiero mając na uwadze wszystkie te parametry można odpowiednio wybrać produkt, w którym towar będzie bezpiecznie składowany i transportowany. Pojemniki tego typu są solidne i wytrzymałe, mogą więc służyć swojemu właścicielowi przez długi czas. Warto postawić na wyroby od sprawdzonych producentów, by mieć pewność, że spełnią ona wszystkie wymagania.

Powrót