Jaki wózek platformowy wybrać do przewożenia ciężkich rzeczy w warsztacie lub niewielkim magazynie?

Wózek transportowy w niewielkiej firmie – przeznaczenie


Choć w klasycznym warsztacie lub innej niewielkiej firmie zwykle nie ma zbyt wiele miejsca, nie oznacza to wcale, że wózek transportowy nie znajdzie tam zastosowania. Jego przeznaczeniem jest – w pierwszej kolejności – sprawne przekazywanie ciężkich przedmiotów z jednego miejsca w inne. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że wózek taki może pozwolić na lepsze wykorzystanie ograniczonej przestrzeni przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka urazów ze strony pracowników. Nowoczesne wózki do transportu ciężkiego pozwalają też na lepsze zarządzanie zespołem. Znajdują się zawsze pod ręką, a tym samym nie wymagają nieustannego odrywania się od obowiązków tylko dlatego, że konieczne jest dostarczenie jakiegoś narzędzia.
Nie wszystkie wózki transportowe sprawdzają się tak samo dobrze w niewielkich firmach. Wśród wielu z nich więc to wózki platformowe są tymi, które wzbudzają szczególnie duże zainteresowanie. Ich definicja zwykle nie jest skomplikowana. Pozwalają na przewożenie towaru znajdującego się na terenie zakładu, a tym samym – w zależności od modelu, sprawdzają się zarówno jako wózki transportowe do magazynu, jak i jako rozwiązania stosowane w przemyśle ciężkim. Ich specyficzna konstrukcja sprawia zresztą, że można wykorzystywać je również do umieszczania produktów na półkach, są więc nieocenione, gdy na terenie firmy znajduje się niewielki sklep.


Wózek platformowy nie tylko w warsztacie – specyfika


Wózek platformowy stanowiący wyposażenie magazynu jest chwalony przede wszystkim z uwagi na charakterystyczną dla siebie prostą konstrukcję. To jednak niejedyna jego cecha, która skupia na sobie uwagę. Nie mniej znaczące jest to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem funkcjonalnym, znajdującym zastosowaniem wszędzie tam, gdzie stawia się na poręczność i prostą obsługę. W niewielkiej firmie nie ma zwykle miejsca na bardziej skomplikowane wózki transportowe. Zazwyczaj brakuje też pracowników wiedzących, jak obsługiwać bardziej zaawansowany sprzęt.
Najbardziej klasyczny wózek platformowy jest zbudowany z czterech kół, zwykle bazujących na niezawodnym kauczuku termoplastycznym Przeważnie dwa z nich są skrętne, a dwa kolejne – stałe, warto jednak pamiętać, że to nie reguła, a czołowi dystrybutorzy nie mają problemu z dostarczeniem modeli o mniej oczywistej specyfice. Cechą rozpoznawczą wózków tego typu jest również uchwyt – w zależności od modelu zarówno pojedynczy, jak i podwójny. 


Mniej oczywisty wózek platformowy – prezentacja


Nie wszystkie wózki platformowe charakteryzują się takim samym wyglądem i przeznaczeniem. Jak już wspomniano, nie wszystkie mają nawet cztery koła. Na liście popularnych wózków do transportu ciężkiego, które sprawdzą się w niewielkich firmach i warsztatach, ważne miejsce zajmują także modele taczkowe nazywane dwukołowymi. Przeważnie używa się ich do transportowania beczek i produktów takich, jak opony, okazuje się jednak, że przekrój ich zastosowań jest zdecydowanie szerszy. Plusem tej grupy rozwiązań pozostaje też łatwość ich obsługi. Nie sposób nie docenić tego, że można na nich umieścić towar, nie podnosząc go. Oczywiście, pewnym ograniczeniem może być niższa waga transportowanych rozwiązań w porównaniu z tą, z jaką poradzi sobie standardowy wózek platformowy.


Na co zwracać uwagę, wybierając wózki do transportu ciężkiego dla małej firmy?


Przy wyborze wózków do transportu ciężkiego dla warsztatu lub innej niewielkiej firmy, dobrze jest mieć świadomość tego, jak ważna może okazać się specyfika terenu. Brak dopasowania wózka platformowego do konkretnego pomieszczenia sprawia, że nawet najbardziej zwrotne rozwiązanie nie jest w stanie zademonstrować nam pełni swoich możliwości. Nie powinno się też zapominać o tym, że specyficzne są również same towary, do których przewożenia wykorzystuje się różne odmiany wózków transportowych. Niedostateczny udźwig wózka może przyczynić się do tego, że nawet rozwiązanie reklamowane jako niezawodne, nie sprawdzi się najlepiej.

Powrót