Zastosowania wózków warsztatowych – jakie wybrać i jak wykorzystywać?

Do czego służy wózek warsztatowy?


Wózek warsztatowy (zarówno pusty, jak i z wyposażeniem) jest kluczowym elementem niemal każdego warsztatu, który liczy na to, że będzie z powodzeniem obsługiwał klientów przez lata. Jego obecność umożliwia sprawny transport wszystkich sprzętów, a staranność wykonania sprawia, że obsługa wózka nie jest skomplikowana, on sam natomiast charakteryzuje się imponującą wytrzymałością. Lista zalet wózków warsztatowych jest zresztą znacznie dłuższa. Choć wspomina się o ich przeznaczeniu transportowym, docenia się także to, że pozwalają one na przechowywanie narzędzi i części stanowiących akcesoria do magazynu.


Plusem wózków warsztatowych w nowoczesnym wydaniu jest także ich zróżnicowanie. Najpopularniejszymi są dziś te, które zostały wyposażone w zamykane szafki, wózek warsztatowy pusty może jednak posiadać wyłącznie półki, na których można umieszczać narzędzia zgodnie z bieżącymi potrzebami. Na popularności zyskują też wózki warsztatowe z blatem roboczym, które – jeśli sytuacja tego wymaga – mogą przeobrazić się w mobilne stanowiska pracy.


Wózek warsztatowy pusty i wózek warsztatowy z wyposażeniem – który wybrać?


Już pobieżny opis wózków warsztatowych uświadamia, że pomiędzy kolejnymi z nich istnieją istotne różnice. Nie tylko ich budowa jest jednak przedmiotem analizy potencjalnych kupujący. Ci ostatni zastanawiają się też często nad tym, czy postawić na wózek warsztatowy pusty, czy też na ten, który ma już przygotowane wyposażenie. Pierwszy omawiany tu wózek transportowy cieszy się dużą popularnością w większych warsztatach oraz w firmach, które zajmują się jedynie pewną grupą usług. Przeważnie prawidłowe wykonywanie obowiązków przez ich pracowników wymaga dostarczania specyficznych narzędzi warsztatowych. Są one na tyle nieoczywiste, że trudno na nie liczyć w wózkach warsztatowych z wyposażeniem.


Oczywiście, nie oznacza to, że druga grupa wózków cieszy się mniejszym uznaniem. Przeciwnie, dla wielu kupujących jest ogromnym ułatwieniem, nie tylko poprawiającym wygodę pracy w magazynie, ale i przyczyniającym się do obniżenia jej kosztów. Wózek warsztatowy z wyposażeniem pozwala na błyskawiczne przystąpienie do pracy, bo gwarantuje szybki dostęp do dziesiątek narzędzi, które są niezbędne podczas wykonywania codziennych obowiązków.


Jaki wózek warsztatowy wybrać?


Szukając odpowiedzi na pytanie o to, po jaki wózek warsztatowy sięgnąć w pierwszej kolejności, warto rozpocząć od analizy potrzeb i możliwości. Popularność konkretnych rodzajów systematycznie maleje i rośnie. Choć jest jednak czynnikiem ułatwiającym wybór, nie powinna być jedynym, co skupia na sobie uwagę. Nie mniej ważną pozostaje kwestia związana choćby z możliwościami lokalowymi. Wózek warsztatowy nie okaże się przydatny, jeśli będzie zbyt duży lub niedostatecznie pojemny. Trudno też liczyć na zadowolenie kupującego, jeśli model będzie sprawiał wrażenie niezawodnego, jego zbyt wysoka cena nie będzie jednak uzasadniała tego rodzaju inwestycji.


Wybierając wózek do warsztatu, dobrze jest też pamiętać, że nie w każdym z nich wykonywany jest ten sam pakiet napraw. Na decyzję o zakupie konkretnego rozwiązania oraz o rezygnacji z innych powinny więc wpływać czynniki takie, jak choćby ciężar wózka, jakość jego wykonania i wytrzymałość. Dobrze mieć też na uwadze to, że pracownicy warsztatów mają szereg skomplikowanych obowiązków, za które są odpowiedzialni. Sam wózek warsztatowy nie powinien być więc modelem przesadnie angażującym, Często to jego intuicyjna obsługa jest przecież opisywana jako jeden z największych atutów przesądzających o tym, jakiego wózka warsztatowego nie wybierać, a w jaki zainwestować.
 

Powrót