Kontrola dostepu na parkingu - ograniczniki wysokości wjazdu

 

Ogranicznik wjazdu jako skuteczna bariera wjazdowa

Jednym z problemów z którym zmaga się wiele parkingów jest wjazd samochodów ponadgabarytowych w miejsca przeznaczone dla samochodów osobowych.
Dotyczy to zarówno przyzakładowych parkingów dla pracowników jak i parkingów w centrach handlowych, przy campingach, plażach i innych miejscach gdzie wjazd samochodu powyżej określonej wysokości jest niewskazany lub nawet niebezpieczny, szczególnie gdy w grę wchodzą parkingi wielopoziomowe.
Idealnym rozwiązaniem, jednocześnie skutecznym i niedrogim jest wyposażenie parkingu w ogranicznik wysokości wjazdu.


Podwieszane ograniczniki wysokości

Jednym z najprostszych i najlżejszych rozwiązań na rynku jest podwieszany plastikowy ogranicznik wysokości. Ogranicznik ma kształt cylindra, wykonany jest z tworzywa sztucznego, pokryty białą folią z odblaskowymi czerwonymi pasami. Tego typu ograniczniki zwykle sa dlugości ok 95 cm, ich niska waga - do 3 kg powoduje, że moga być montowane nawet do mało wytrzymałych konstrukcji takich jak rury czy elementy z aluminium. Ograniczniki montuje się za pomoca dwóch łancuchów przyczepionych po obu stronach cylindra. W przypadku gdy potrzebna jest szersza przestrzeń do zabezpieczenia montuje sie dwa lub trzy ograniczniki obok siebie.


Podobnym typem organiczników są ograniczniki z aluminium. Ogólny wygląd podwieszanego aluminiowego ogranicznika wysokości i sposób montowania są bardzo zbliżone do tego opisanego powyżej. Zasadnicza różnica to budowa ogranicznika, który składa się z aluminiowego prostokatnego profilu z jednej strony pomalowanego na biało, z czerwonymi odblaskowymi pasami.


Tego typu ograniczniki znajdują zastosowanie zwykle na większych parkingach, a do ich zamontowania potrzebna jest solidniejsza konstrukcja z uwagi na wiekszą wagę całkowitą. Niewątpliwym plusem tego typu rozwiązań jest szerszy wybór długosci tj. od 2m do 6m.


Bramkowe ograniczniki wjazdu

Innym typem kontroli dostępu na parkingi sa bramkowe ograniczniki wysokości wjazdu, których nazwa bierze się od charakterystycznej konstrukcji skladającej się z dwóch bocznych rur kwadratowych i poprzeczki górnej. Takie bramki mają zwykle szerokość od 300 do 400 cm i przeznaczone są do parkingów zewnętrznych. Ograniczniki bramkowe mogą być stale czyli mamy do czynienia wtedy ze stałymi ogranicznikami wjazdu na trwale zabetonowanymi do podłoża oraz dementowanymi ogranicznikami wjazdu gdzie ich sposób przymocowania umożliwia łatwy demontaż poprzez wyjęcie rury ze specjalnego gniazda zabetonowanego w podłożu.

Obrotowe ograniczniki wjazdu

Kolejnym sposobem kontroli dostępu i rodzajem blokad jest obrotowy ogranicznik wysokości wjazdu.
Ograniczniki te składają się z rury pionowej oraz obrotowej poziomej poprzeczki aluminiowej. Takie ograniczniki wyposażone są w mechanizm samootwierający i mają możliwość regulacji wysokości części poziomej.


Duzy wybór sposobów zamknięcia (klucz trójkątny, kłódka lub wkładka patentowa) i długości czynią ten produkt jednym z najlepiej sprzedających się na rynku. Ograniczniki są czesto kupowane parami w celu montażu po dwóch stronach drogi wjazdowej na parking.
Obrotowe ograniczniki wysokości wjazdu mogą być zabetonowywane lub przykręcone za pomocą kotew ze stali nierdzewnej.
Opcjonalnie ograniczniki obrotowe mogą być wyposażone w podwieszany ogranicznik mocowany na dwóch łańcuchach.

Powrót