Jesień już nadeszła - pomyśl o zmianie opon na zimę


Zmiana opon z letnich na zimowe to jeden koniecznych obowiązków każdego użytkowania auta.

Niektórzy kierowcy decydują się na samodzielną wymianę i jest to oczywiście możliwe jeżeli samochód ma na wyposażeniu komplet kół oraz odpowiedni lewarek. Należy przy tym pamiętać że większość podnośników będących na wyposażeniu samochodu w zestawie narzędzi to urządzenia przeznaczone do użycia okazyjnego w przypadku awarii w czasie podróży.

Profesjonalna wymiana opon


Jeśli więc nie dysponujemy profesjonalnym zestawem narzędzi zaleca się aby wymiany dokonywać  w warsztatach samochodowych lub wulkanizacyjnych specjalizujących się w tego typu usługach. Zamiana kół to nie tylko i podmiana letnich na zimowe ale również sprawdzenie ich wyważenia oraz jakości wentyli w felgach, które należy cyklicznie wymieniać.

Sprzet pomocniczy podczas wymiany opon


Warsztaty samochodowe wyposażone są w profesjonalny sprzęt nie tylko do wymiany opon ale całej obsługi podczas tej czynności. Ma to istotne znaczenie z jednej strony dla szybkości realizowanej usługi jak i ochrony naszych opon i felg przed uszkodzeniem.


Jednym z podstawowych narzędzi pomocniczych  przy profesjonalnej wymianie opon jest taczka do opon. Tego typu wózki do opon - taczki mieszczą zwykle  8 opon o średnicy od 540 do 820 mm. Dzięki systemowi stabilnych dźwigni, otwieranych oraz zaciskanych za pomocą sprężyn gazowych, możliwe jest łatwe i bezpieczne podnoszenie i przenoszenie już ułożonych opon.


Dla warsztatów obsługujących floty samochodowe na wyposażeniu znajdzie się też  z pewnością wózek do opon, który  ma możliwość piętrowania do 4 opon o wymiarach od 540 do 820 mm. Wyróżnia go również zastosowanie 4 ocynkowanych rur spinających, dzięki którym wózek sprawdzi się w różnych sytuacjach magazynowych.
Po wymianie opon pozostaje kwestia ich przechowywania, właściciele  samochodów mają dwie opcje. Można to robić we własnych zakresie przechowując koła w garażu, schowku w bloku lub innym miejscu do tego wyznaczonym lub skorzystać z wyspecjalizowanej firmy która świadczy taką usługę.

Regały na opony


Niezależnie od opcji jaką wybierzemy musimy pamiętać, że opony należy przechowywać w odpowiedni sposób zarówno jeżeli chodzi o warunki przechowywania  ale również w sposób w jaki to robimy.


Opony należy przechowywać w suchych, zadaszonych i ciemnych  pomieszczeniach gdzie wilgotność nie przekracza 70% . Zaleca się przechowywanie w temperaturze od 10 do maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewane należy je przechowywać jak najdalej od źródła ciepła.


Co do sposobu przechowywania tutaj sprawa wydaje się dużo prostsza pod warunkiem że zostanie zapewnione odpowiednie wyposażenie do przechowywania. Pewnym i niedrogim rozwiązaniem są regały na opony, które znajdą zastosowanie nie tylko w warsztacie samochodowym czy firmie specjalizującej  się w przechorowywaniu opon ale również w garażu, schowku czy strychu.


Regały na opony są wykonane z blachy stalowej ocynkowanej, ich montaż jest bardzo prosty nawet dla osoby nie mającej do czynienia na co dzień ze składaniem tego typu wyposażenia. Regały na opony występują zwykle w wersji wtykowej co oznacza że do ich składania nie są używane śruby. Montaż polega na połączniu dwóch części  za pomocą wypustek z jednej strony i otworów z drugiej.
Belki w regałach są zaprojektowane tak aby w najlepszy możliwy  sposób zabezpieczać opony przed zniekształceniem. Półki  mają zaokrąglone belki nośne, których kształt jest idealnie dopasowany do okrągłości opon i kół.

Powrót