Jak wybrać ochraniacze narożników ścian, aby właściwie spełniały one swoją funkcję?

Czym są profile ochronne i gdzie się je stosuje?


Narożniki oraz profile ochronne są niezwykle popularne i często wykorzystywane do zabezpieczenia wrażliwych obszarów w różnego rodzaju miejscach takich, jak garaże, magazyny oraz hale produkcyjne. Zadaniem profili ochronnych jest, zgodnie z nazwą, ochrona ścian przed zarysowaniem, zadrapaniem czy innego rodzaju uszkodzeniami, które powstać mogą w wyniku operowania wózkami widłowymi. Wszelkie zarysowania, zadrapania powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych wpływają negatywnie na postrzeganie danego miejsca przez klientów, dlatego tak ważne jest, by zabezpieczać narożniki ścian wysokiej jakości profilami ochronnymi.

Jak działają profile ochronne?


Umieszczone na narożnikach ścian profile ochronne mają za zadanie przejąć na siebie oraz zminimalizować impet i siłę uderzenia powstałą w wyniku zderzenia z samochodem, wózkiem, itp. W tej sytuacji dużą rolę odgrywa jego niezwykła elastyczność, która sprawia, że po uderzeniu wraca on do swojej pierwotnej formy, co oznacza, że zabezpiecza ściany przed uderzeniem, a sam również nie ulega uszkodzeniu.

Z czego wykonane są profile ochronne?


Profile ochronne wykonane są z wysokiej jakości pianki polietylenowej. To tworzywo lekkie oraz wytrzymałe, a także charakteryzujące się niezwykłą elastycznością. Ponadto pianka polietylenowa jest również bardzo odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy skutki działania substancji chemicznych takich, jak rozpuszczalniki, silikon lub promieniowanie UV. Cechuje się również wysoką odpornością na skrajne temperatury od -40°C do aż +90°C.


Czym są profile ostrzegawcze?


Profile ostrzegawcze pełnią tę samą funkcję, co profile ochronne, ale dodatkowo wyróżnia je to, że są wyprodukowane w ostrzegawczych kolorach. Zazwyczaj do profili ostrzegawczych stosowane są kolory jaskrawe, uchodzące za ostrzegawcze – czyli czarny i żółty, czerwony lub pomarańczowy, najczęściej z efektem odblaskowym dla zwiększonej widoczności po zmroku. Najczęściej stosuje się profile ostrzegawcze do magazynów tam, gdzie istnieje duża możliwość uszkodzenia ścian przy pomocy wózków paletowych czy widłowych.


Gdzie są stosowane profile ostrzegawcze?


Profile ostrzegawcze są stosowane jako wyposażenie firmy w różnych branżach. Doskonale sprawdzają się w warsztatach samochodowych, w magazynach, halach produkcyjnych, korytarzach, w garażu, czyli wszędzie tam, gdzie ściany narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Profile ochronne o długości 1 metra mogą znaleźć swoje zastosowanie w przypadku zabezpieczania palet do transportu.


Rodzaje profili ochronnych


Ze względu na zastosowanie profile ochronne mogą być:

 

  • antywstrząsowe – pochłaniają drgania, stosowane w trakcie transportu;
  • antyuderzeniowe – niezwykle elastyczne, przyjmują na siebie impet uderzenia;
  • antyprzecięciowe – chronią powierzchnie przed przecięciem.

Ponadto profile rozróżnia się ze względu na kształt i rozmiar. Profil ochronny może być okrągły, prostokątny, w kształcie trapezu oraz trójkąta – do ochrony części ściany. Profile ochronne o długości 5 metrów pokrywają narożnik po całej wysokości.


Jak montować profile ostrzegawcze i ochronne?


Profil ostrzegawczy lub ochronny jest szybki i prosty w montażu. W każdym elemencie znajdują się specjalne otwory montażowe, które pozwalają na przytwierdzenie profilu do powierzchni zarówno w pionie, jak i w poziomie. Montaż odbywa się za pomocą kołków mocujących przy użyciu podstawowych narzędzi. Natomiast do tymczasowej ochrony można użyć profili magnetycznych, montowanych na obszarach metalowych za pomocą paska magnetycznego.


To wysokiej jakości rozwiązania, które cieszą się szerokim zastosowaniem!
 

Powrót