Piętrowanie palet z towarem – zasady

Ograniczony metraż w magazynie, brak miejsc paletowych, a jednocześnie stale powiększające się zasoby towarów lub materiałów wymuszają podjęcie pewnych kroków. Nie zawsze możliwe jest poszerzenie obszaru magazynu albo zmiana jego lokalizacji. Wówczas z pomocą przychodzi sprawne oraz bezpieczne piętrowanie palet z towarem. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak zrobić to możliwie najbardziej bezpiecznie i efektywnie dla całej firmy.


Jak bezpiecznie ułożyć towar na palecie?


Bezpieczne ułożenie opakowań z towarem na palecie gwarantuje bezpieczną oraz bezstratną dostawę. Paletyzacja towarów jest jednym z podstawowych procesów występujących w logistyce, ponieważ służą one przygotowaniu towarów do magazynowania lub dalszej dystrybucji. Towar na palecie powinien być ułożony według określonego systemu. Prawidłowo wykonana paletyzacja pozwala w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń ładunkową oraz nośność palety.


Prawidłowe zabezpieczenie towaru to jedna z ważniejszych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę podczas przechowywania towaru na magazynie, a także w trakcie transportu ładunku. Przestrzeganie podstawowych zasad może sprawić, że umieszczony na palecie asortyment dotrze do klienta bez żadnego uszczerbku.


Jedną z bardziej istotnych kwestii podczas układania towaru na palecie jest zapewnienie nadzoru nad stanem technicznym wykorzystywanych w firmie platform. Przed przystąpieniem do rozmieszczania towaru na palecie należy ocenić, czy nie jest ona uszkodzona. Drobne uszkodzenie mogą obniżyć wytrzymałość palety.


Jak prawidłowo zabezpieczyć piętrowane palety?


Prawidłowe rozmieszczenie towaru na palecie ma znaczenie dla jego bezpieczeństwa. Warto więc przestrzegać kilku kluczowych zasad, które pozwolą spiętrować paletę.

Po pierwsze ładunek powinien być rozmieszczony na palecie równomiernie. W miarę możliwości najcięższe towary należy ułożyć na niższych poziomach palety, zaś te najlżejsze na samej górze.


Po drugie ładunek przewożony przez wózek do palet powinien być zabezpieczony za pomocą dostępnych do tego środków bezpieczeństwa. Prawidłowe zabezpieczenie palety zawiera w sobie użycie co 2 – 3 warstwy przekładki bądź maty antypoślizgowej. Zapobiegnie to przesuwaniu się pudełek na palecie. Drugim nie mniej ważnym sposobem zabezpieczenia palety jest użycie kątowników do zabezpieczenia rogów palety. Wówczas zabezpieczamy brzegi opakowań, które najczęściej są narażone na uszkodzenia. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku transportu materiałów delikatnych, jak np. książki.


Trzecim sposobem zabezpieczenia towaru na palecie jest solidne owinięcie palety folią stretch. Owijając ją nie wolno zapomnieć o owinięciu kilkoma warstwami samej palety zanim zacznie się owijać towar na niej. Zapewni to stabilność towaru i zapobiegnie zsunięciu się towaru z palety.


Piętrowanie palet z towarem – wskazówki


Należy mieć świadomość, że piętrowanie palet nie zawsze może być wykonane. Pomimo, że jest to dość popularna forma składowania materiałów na paletach, to jednak układać w stosy można jedynie takie palety, na których znajdują się towary umieszczone w opakowaniach mających dużą wytrzymałość, odporne na duży nacisk.


Należy pamiętać, że waga palety EURO oscyluje w granicach 25 kg. Jeżeli więc sam towar jest lekki, należy pamiętać o wadze samej palety. Często nacisk samej palety może spowodować uszkodzenia delikatnych materiałów w transporcie. Dlatego, jeżeli myślimy o składowaniu piętrowanych palet, lepiej zdecydować się na palety plastikowe, są o wiele lżejsze, przy czym nie tracą na wytrzymałości.


Przy piętrowaniu palet warto mieć na uwadze również wysokość składowanego materiału. Dopuszczalna teoretyczna wysokość palety z towarem to 210 cm. Należy jednak mieć na uwadze czynnik ludzki oraz inne niesprzyjające warunki, ponieważ im wyższe będą piętrowane palety z towarem, tym większa szansa, że towar może się uszkodzić na skutek upadku.


Cały stos piętrowanych palet, jeżeli będą w ten sposób transportowane, warto spiąć ze sobą za pomocą specjalnych pasów ze spinkami oraz szczelnie owinąć folią stretch. Należy zrobić to solidnie z pieczołowitą dbałością o prawidłowość wykonania tej czynności, ponieważ od właściwego owinięcia spiętrowanych palet zależy ich bezpieczna dostawa.

 

Piętrowanie palet z towarem – podsumowanie


Składowanie oraz transportowanie za pomocą palet to najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie w gałęzi przemysłu logistycznego. Wykorzystanie palet pozwala na wysyłkę dużej ilości towarów w dowolne miejsce na świecie. Należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu towaru przewożonego na palecie. Towar rozmieszczony powinien być według ustalonego systemu transportu ładunków. Ponadto w prawidłowym transporcie palet pomóc mogą kontenery paletowe.


Prawidłowo zapakowany towar, dobrze rozmieszczony na jednej palecie można spiętrować na kolejnej. W tym przypadku należy jednak pamiętać o nieprzekraczaniu dopuszczalnej możliwej wysokości palety oraz o używaniu wytrzymałych opakowań odpornych na duży nacisk. Spiętrowane palety trzeba do tego solidnie ze sobą połączyć. Skutkować to będzie bezpieczną dostawą oraz brakiem ewentualnych uszczerbków na jakości transportowanych bądź przechowywanych towarów.

 

Dlaczego warto kupić wyposażenie magazynu w MAES?


Firma MAES to lider w dziedzinie wyposażenia magazynowego, oferująca szeroki wybór produktów, takich jak regały, palety plastikowe, szafy metalowe i wiele więcej. Nasze produkty cechują się wysoką jakością i trwałością, co zapewnia długą żywotność oraz bezpieczeństwo. Wprowadzamy nowoczesne rozwiązania technologiczne, które optymalizują przestrzeń i zwiększają efektywność pracy.


Oferujemy indywidualne podejście do każdego klienta, doradzając i proponując spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do specyficznych potrzeb magazynu. Nasze konkurencyjne ceny pozwalają na profesjonalne zaopatrzenie bez nadmiernych kosztów. Posiadamy sprawną i szybką logistykę, dzięki której zamówienia docierają do klientów terminowo.


Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i pozytywnym opiniom zadowolonych klientów, MAES to marka, której możesz zaufać. Zajrzyj do naszego sklepu, aby znaleźć najlepsze rozwiązania do efektywnej organizacji swojego magazynu. Nasz zespół ekspertów jest zawsze gotowy, by pomóc w wyborze najlepszego wyposażenia, które sprosta Twoim wymaganiom i usprawni prace magazynowe.
 

Powrót