Magazyn otwarty, półotwarty i zamknięty – rodzaje magazynów

Rozwój przemysłu i postęp technologiczny sprawiły, że magazynowanie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat uległo dużym zmianom. W zależności od specyfikacji, przepływu czy poziomu rotacji możemy wyszczególnić różne rodzaje magazynów. Dlatego też przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji dla wszystkich tych, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat tego, czym charakteryzuje się magazyn zamknięty, otwarty i półotwarty oraz jakich innych klasyfikacji można dokonać w odniesieniu do magazynu. 

 

Bez względu na to, z jakim rodzajem magazynu mamy do czynienia, najważniejsze jest to, żeby był odpowiednio rozplanowany. Wszystko po to, aby był łatwy dostęp do towarów i prawidłowy przepływ. W przypadku wielu produktów zapobiegnie to stratom ilościowym oraz jakościowym. W większości magazynów niezastąpione są regały magazynowe, ułatwiające zagospodarowanie przestrzeni. Co ważne, doskonale sprawdzają się one zarówno do towarów o niewielkich gabarytach, jak i tych spaletyzowanych. Bogaty wybór wysokiej jakości regałów magazynowych oferuje firma MAES, która posiada ponad 15-letnie doświadczenie w sprzedaży B2B. 

 

Magazyn zamknięty – definicja oraz specyfika


Ze względu na szeroki zakres asortymentu, jaki może być w nich przechowywany, ten rodzaj magazynów cieszy się największym zainteresowaniem.
Zastanawiasz się, jak ona brzmi „magazyn zamknięty definicja”? Otóż magazynem zamkniętym są budowle, które powstały z trwałych elementów budowlanych i są na stałe połączone z gruntem. Często magazyny zamknięte wyposażone zostały w chłodnie i znajdują zastosowanie do wszelkich produktów spożywczych. Tym samym uważane są za najbardziej uniwersalne, ponieważ można przechowywać w nich zarówno produkty budowlane, jak i delikatne towary oraz żywność. Zgodnie z definicją magazynu zamkniętego, jak sama nazwa wskazuje, musi to być obiekt w pełni zabudowany. W tego typu przestrzeniach świetnie sprawdzają się nie tylko regały, ale też pojemniki plastikowe magazynowe. Wszystkich zainteresowanych ich nabyciem zapraszamy do zapoznania się z bogatym asortymentem firmy MAES. Znajdują się tam pojemniki magazynowe różnej wielkości – z jedną rączką, dwoma lub trzeba, otwarte oraz z pokrywą. To, co je wyróżnia, to lekkość i trwałość. 

 

Klasyfikacja magazynów zamkniętych pod względem wysokości 


Decydując się na wynajem lub zakup magazynu zamkniętego, bardzo istotną kwestią jest wysokość obiektu. Zbyt niska hala może w niektórych przypadkach mocno zaburzyć koncepcję składowania. Klasyfikacja obiektów magazynowych pod względem ich wysokości przedstawia się następująco:

 

 

  • niskie składowanie – do 4,2 m;
  • średnie składowanie – od 4,2 do 7,2 m;
  • wysokie składowanie – pozwala na składowanie palet na wysokość powyżej 7,2 m. 

 

Magazyn otwarty – jak brzmi jego definicja?

 
Przeciwieństwem do magazynu zamkniętego jest magazyn otwarty. Jego dużą zaletą może być to, że pozostaje najtańszym rodzajem składowiska. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie towary nadają się do przechowywania ich pod tzw. chmurką. Jeśli chodzi o  magazyn otwarty, definicja brzmi następująco: magazynem otwartym to obiekt przeznaczony do składowania, który zlokalizowany jest na przestrzeni otwartej. Jeżeli mowa o rodzaju nawierzchni, to może być ona gruntowa, betonowa lub asfaltowa. Ten typ magazynów przeznaczony jest wyłącznie do składowania towarów, które wykazują odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Warunkiem koniecznym, który musi być spełniony, aby produkty były bezpieczne jest ogrodzenie terenu, na którym znajduje się składowisko... Poza niskimi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi atutem zdefiniowanego magazynu otwartego pozostaje łatwy transport wewnętrzny, poruszanie się wózkami widłowym, a co się z tym wiąże, płynny przepływ towarów. 

 

Czym charakteryzuje się magazyn półotwarty? Oto jego definicja 


Była mowa o magazynach zamkniętych i otwartych, to teraz pora omówić ostatni rodzaj składowiska, a mianowicie magazyn półotwarty. A zatem dla wszystkich tych, których ciekawi, co dokładnie kryje się pod pojęciem magazyn półotwarty definicja, przygotowaliśmy odpowiedź. Otóż innymi słowy jest to wiata, która wyposażona została w dach oraz dwie lub trzy ściany. A to oznacza, że do produktów, które znajdują się w takim magazynie, stale dopływa świeże powietrze. Najczęściej przeznaczone są one do przechowywania materiałów budowlanych oraz wyrobów stalowych. Co ważne, towary składowane w magazynie półotwartym muszą być odporne na działanie zmiennych temperatur. Z powodzeniem w tego rodzaju magazynach można używać wózków widłowych z silnikiem spalinowym – wyjątek stanowią magazyny zamknięte. 

 

Rodzaje magazynów z uwzględnieniem ich funkcji 


Wcześniejszy podział magazynów dokonany został na podstawie ich konstrukcji. Ale wyróżniamy także kilka rodzajów magazynów, których klasyfikacja dokonywana jest na podstawie funkcji, które pełnią. Na pewno nie ulega wątpliwości, że każdy magazyn służy do przechowywania w nim towarów. Jednak w zależności od profilu działalności przedsiębiorcy, magazyny mają być dostawcze, produkcyjne lub dystrybucyjne. Co to oznacza w praktyce?

 

  • Magazyn dostawczy – znajdują się w nim towary od różnych dostawców, które są sortowanie, a następnie sprzedawane. 
  • Magazyn produkcyjny – składowane jest w nim to, co zostało wyprodukowane przez daną firmę, np. artykuły spożywcze czy części samochodowe. 
  • Magazyn dystrybucyjny – inaczej nazywany rozdzielczym, ponieważ trafiają do niego produkty różnych firm, które korzystają z tego samego pomieszczenia bądź placu. 

 

Reasumując, magazyny różnią się od siebie nie tylko pod względem konstrukcji, ale także funkcji. Wiedząc, jaka jest definicja magazynu półotwartego, otwartego i zamkniętego, dużo łatwiej jest podjąć decyzję odnośnie do tego, gdzie składować towary oferowane przez daną firmę. Inne wymagania stawiają bowiem przed przedsiębiorcami produkty spożywcze, elektronika czy artykuły budowlane... Znając rodzaje magazynów, wynajem bądź zakup powierzchni do składowania staje się dziecinnie prosty! 

Powrót