Jak być bohaterem w swojej firmie czyli regały wtykowe do samodzielnego montażu

 

Regał to prawdziwie wszechstronne urządzenie do magazynowania. Duży wybór rodzajów i zastosowań regałów sprawia, że można na nich przechowywać prawie wszystko bez względu na gabaryty i ciężar przedmiotów, które chcemy magazynować. Regały mają zastosowanie nie tylko w magazynach ale również w biurach, archiwach, warsztatach samochodowych i specjalistycznych sklepach.

 

Rodzaje regałów do samodzielnego montażu

Regał pomimo swej prostoty w budowie i pełnionej funkcji jest jednocześnie wyspecjalizowanym urządzeniem, które znajduje miejsce w firmach i różnego rodzajów pomieszczeniach. Najczęściej stosowanymi rodzajami regałów są:

Regały półkowe: regały stosowane w magazynach, warsztatach przyprodukcyjnych i garażach. Występują w różnych wersjach szerokości półek po to aby optymalnie wykorzystać przestrzeń. Typowy regał półkowy składa się z sekcji podstawowej oraz sekcji dodatkowych. Ilość sekcji dodatkowych dostawianych do regału podstawowego jest dowolna, ograniczona jedynie długością ściany. W tego typu regałach konfiguracji podlega także ich nośność czyli ciężar jaki można na nich ułożyć. W opisach regałów bardzo podawana jest łączna nośność danego regału, tak więc regał o pięciu półkach ma nośność 750kg co oznacza, że nośność każdej z półek to 150kg.

Regały ESD: są szczególnym przypadkiem regałów opisanych powyżej, różnica polega na specjalnej budowie zapewniającej przewodność elektryczną. Odpowiednia budowa regałów zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Regały ESD muszą być zgodne z normą DIN EN 61340-5-1. Stosowane we wszystkich firmach i magazynach gdzie istotne jest aby nie dochodziło do wyładowań elektrostatycznych. Ma to istotne znaczenie we wszystkich branżach gdzie mamy do czynienia z częściami elektronicznymi: motoryzacja, produkcja podzespołów elektronicznych, montaż części to urządzeń RTV i AGD, automotive itp.

Regały do archiwum: ich cechą charakterystyczną jest specjalna krawędź oporowa zabezpieczająca segregatory przed przesunięciem w tył. Regały tego typu charakteryzują się większym wyborem wysokości aż do 2700mm i dostosowaniem maksymalnych nośności do wagi segregatorów z dokumentami. Regały są powszechnie stosowane w archiwach firmowych, bibliotekach, a także jako nowoczesny element wyposażenia biura tam gdzie istnieje potrzeba dostępu do dokumentów przez cały czas: działy księgowości, biura rachunkowe, instytucje państwowe itp.

Regały higieniczne: wykonane są z blachy stalowej powlekanej specjalistyczną powłoką odporną na wodę i tworzenie się zadrapań czy pęcherzy. Powłoka regału hignienicznego posiada certyfikat jakości wydany przez uprawioną do tego instytucję. Regały higieniczne znajdują zastosowanie w laboratoriach chemicznych, firmach produkujących żywność, hurtowniach spożywczych oraz szeroko rozumianej gastronomii.

Regały na opony: podobnie jak inne regały wyprodukowane zostały z blachy stalowej ocynkowanej zasadnicza równica to konstrukcja belek.

Belki w regałach na opony zostały zaprojektowane tak aby w optymalny sposób zabezpieczać opony przed zniekształceniem. Półki tych regałów mają zaokrąglone kratownice, których kształt jest dokładnie dopasowany do okrągłości opon i kół. Regały te są wykorzystywane jako pojedyncze stojaki w garażu ale również jako całe magazyny opon w warsztatach samochodowym lub u dilerów opon.

Regały na bębny: regały te występują w dwóch wersjach. W pierwszej wersji bębny kablowe są przechowywane pośrodku półki na osiach do zawieszania bębnów. Elementy centrowania bębnów czyli stożki drenażowe wykonane z tworzywa sztucznego zapewniają płynną pracę bębnów. Regały są obsługiwane od przodu ręcznie lub za pomocą wózka widłowego. Takie regały nadają się do przechowywania ciężkich bębnów kablowych,  najczęściej używane w handlu hurtowym i przemyśle.

W drugiej wersji ramy nośne regału są nachylone. W tym przypadku bębny są przechowywane w przedniej części półki na osiach wału. Obsługa odbywa się ręcznie. Regał bębnowy ze skośną ramą nadaje się do przechowywania lekkich bębnów kablowych,  używane są one  w warsztatach elektrycznych lub w firmach instalacyjnych.

 

Regały wtykowe do samodzielnego montażu

Wszystkie opisane wyżej regały występują w wersji wtykowej. Oznacza to że do ich montażu nie używa się śrub. Montaż regałów polega na połączniu dwóch części regału a właściwie wciśnięciu jednej części w drugą. Bardzo dużą zaletą tego sposobu montażu jest nie tylko szybki i łatwy montaż ale też duża elastyczność w zmianie konfiguracji pólek.

 

Regały wtykowe jak zamontować je samemu

Istotna zaletą regałów jest prostota ich montażu, który nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy ani też wynajmowania kosztownych ekip montażowych. Kupiony regał do firmy zmontuje każdy, począwszy od księgowej a skończywszy na prezesie firmy jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Do montażu regału wtykowego potrzebne są tylko rękawiczki ochronne i gumowy młotek. Rękawiczki ochronne zalecane są z uwagi na pewne ryzyko obrażeń jakie niosą za sobą elementy regału podczas montażu.

Poniżej krótka instrukcja montażu regału wtykowego:

  • Ułóż dwie ramy nośne w odpowiedniej odległości dla połączenia podtrzymującego.
  • Zamontuj połączenia wsporcze i użyj gumowego młotka aby uderzyć w ramy nośne. Elementy blokujące połączeń wsporczych muszą być zatrzaśnięte w obu miejscach ram nośnych. 
  • Zamontuj kołki zabezpieczające, podnóżki i plastikowe nakładki. 

 

Powrót