Jak wybrać odpowiednie pojemniki do magazynu

Wybór podstawowych elementów wyposażenia do firmy lub magazynu to nie lada wyzwanie. Biorąc pod uwagę ilość zróżnicowanych potrzeb każdego biznesu, zakup uniwersalnych narzędzi i akcesoriów jest niemal niemożliwy. Warto więc wiedzieć, czym kierować się podczas inwestycji w poszczególne komponenty, do których zaliczamy m.in. pojemniki warsztatowe, pojemniki magazynowe i pojemniki transportowe. Z przyjemnością przedstawiamy Ci wiele przydatnych informacji, dzięki którym ostateczna decyzja będzie o prostsza. Pamiętaj, że świadomy konsument to zadowolony i bezpieczny użytkownik.

Czym są pojemniki transportowe i magazynowe?

Jak sama nazwa wskazuje, są to pojemniki pozwalające na magazynowe lub transportowanie produktów. Oczywiście jest to stwierdzenie z przymrużeniem oka, ponieważ prawdopodobnie każdy domyśla się, do czego służą tego typu wyroby. Czym jednak różnią się pojemniki transportowe plastikowe od innych i jakie właściwości muszą wykazywać pojemniki magazynowe, by mogły być one wykorzystywane w magazynach? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów.

Pojemniki transportowe – podstawowe zastosowania

Przechowywanie i zabezpieczanie produktów lub półproduktów na czas przewozu, stanowi podstawowe zastosowanie pojemników transportowych. Oczywiście w zależności od tworzywa, z którego zostały wykonane lub rodzaju konstrukcji, mogą one różnić się możliwościami (np. nie wszystkie tworzywa dostosowane są do kontaktu z żywnością).

Przewożenie ładunków tzw. luzem, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tu właśnie pojawiają się pojemniki, dzięki którym możemy mówić o segregacji, ochronie towarów (np. przed warunkami otoczenia, szkodnikami lub osobami trzecimi, które nie powinny mieć dostępu do danych wyrobów) i porządku.

Pojemniki transportowe zamykane znajdują zastosowanie w każdej branży. Nieistotne zatem, czy prowadzisz firmę przeprowadzkową, magazyn, punkt przeładunkowy, czy sklep internetowy – pojemniki są definitywnie obowiązkowym komponentem, który musi znaleźć się na wyposażeniu Twojej działalności.

Rodzaje pojemników transportowych i magazynowych

Pojemniki z tworzywa sztucznego można podzielić na kilka kategorii. Świetnym przykładem jest m.in. rodzaj konstrukcji, np. otwarte pojemniki składane plastikowe lub zamykane bez możliwości złożenia. Warto zwrócić również uwagę na typ, czyli pojemniki wyspecjalizowane, pojemniki magazynowe i walizki transportowe. Inną formą kategoryzowania ich jest rodzaj wykorzystanego tworzywa lub przeznaczenie. Oznacza to, że pojemniki magazynowe dla sklepu z częściami mechanicznymi będą charakteryzować się zupełnie innymi właściwościami niż produkty dedykowane branży spożywczej.

Zwróć zatem uwagę na oznaczenia poszczególnych konstrukcji, by na tej podstawie otrzymać informacje odnośnie przeznaczenia pojemnika transportowego/magazynowego lub jego możliwości. Do najpopularniejszych pozycji zaliczamy m.in.:

pojemniki MB – produkt otwarty o stożkowatej budowie;

● pojemniki MBB – produkt z pałąkami do sztaplowania;

● pojemniki MBD – produkt zamykany z pokrywami;

● pojemniki FB – produkt składany.

Wszystkie ww. opcje, są określane jako pojemniki EURO zamykane lub otwierane. Jest to najprostszy możliwy podział. Często pojawiają się jednak inne, nieco bardziej egzotyczne oznaczenia, np. pojemniki ESD, RK lub KLT. Co to znaczy?

Pojemniki ESD nie są elektrostatyczne, a ich rezystywność, czyli opór właściwy mieści się w przedziale 10⁴<10¹⁰ Ohm/cm. Dzięki temu perfekcyjnie nadają się do transportu i przechowywania urządzeń elektronicznych. Z kolei pojemniki RK idealnie zdają egzamin w zastosowaniach magazynowych. Zaprojektowane są one w taki sposób, by służyły idealnie do ustawiania i montowania ich na regałach magazynowych, półkach i w innych miejscach w przestrzeni magazynowej lub sklepowej. Często można je spotkać w sklepach mechanicznych i budowlanych, gdy przechowywane są w nich niewielkie produkty, np. śruby, gwoździe, czy nakrętki na wagę.

Naturalnie warto zwrócić uwagę na walizki transportowe. Im jednak poświęcimy odrębną część materiału.

Tworzywa, z których pojemniki magazynowe i transportowe są produkowane

Do najpopularniejszych tworzyw sztucznych (tzw. plastików) wykorzystywanych przy produkcji pojemników transportowych lub magazynowych, zaliczamy:

- polietylen (oznaczenie HD-PE),
- polipropylen (oznaczenie PP).

Polietylen stosowany jest do produkcji pojemników na olej opałowy, paliwa i śmieci. Świetnie sprawdza się także w przypadku rur ciśnieniowych, złączek, armatury do wody pitnej i ścieków, płyt, aparatury dla przemysłu chemicznego i samochodowego, skrzynek na butelki oraz beczek.

Polipropylen można z kolei uznać za nieco bardziej przyziemny surowiec. W zależności od certyfikatów i atestów może być on dostosowany do przechowywania produktów spożywczych, części mechanicznych, metali itp. Nie reaguje on na kontakt z żywnością, wysokimi lub niskimi temperaturami i kwasami oraz ługiem.

Zalety pojemników z tworzyw sztucznych

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wszystkie pojemniki produkowane były (w zależności od potrzeb) z metalowych blach lub drewna. Dziś pojemniki transportowe plastikowe biją rekordy popularności. Cieszą się one szczególnym uznaniem przedsiębiorców ze względu na:

- niewielką wagę (nawet w przypadku konstrukcji o ponadprzeciętnych gabarytach);

- elastyczność;

- odporność na warunki atmosferyczne;

- wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne;

- obojętność na kontakt z ładunkiem (zależy od wykorzystanego surowca);

- możliwości personalizacji rozmiaru lub kształtu;

- atrakcyjną cenę;

bezpieczeństwo eksploatacji.

Jak widać, lista zalet jest naprawdę imponująca – zarówno pod względem praktyczności, funkcjonalności, jak i ekonomicznego podejścia do inwestycji. Nie ma jednak produktów idealnych. Zwróćmy więc uwagę na wady pojemników transportowych i magazynowych z tworzywa sztucznego.

Wady pojemników z tworzyw sztucznych

Jedynym problematycznym aspektem wykorzystywania pojemników plastikowych jest kwestia ekologii. W dużej mierze zależy to jednak od rodzaju tworzywa (jak zawsze) i firmy odpowiedzialnej za produkcję. Dzięki obecnej technologii istnieje możliwość wykorzystywania maszyn i rozwiązań nieemitujących szkodliwych zanieczyszczeń, a wiedza produkcyjna udostępnia producentom surowce biodegradowalne.

Maes.com.pl to miejsce, w którym starannie i szczegółowo selekcjonujemy oferowane rozwiązania. Mamy więc 100-procentową pewność, że spełniamy najwyższe normy i standardy dot. ochrony środowiska i minimalizacji szkód produkcji tworzyw sztucznych. Żeby się o tym przekonać, wystarczy zapoznać się z rekomendacjami zadowolonych klientów.

Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru pojemników?

Podstawą jest oczywiście dobór wyposażenia do przeznaczenia i oczekiwań pod kątem konstruktorskim. Zrób zatem listę oczekiwań i wybierz pojemniki transportowe lub magazynowe, które spełnią je wszystkie. Do najistotniejszych punktów zaliczyć można:

- pojemność,

- rozmiar,

- kształt,

- zabezpieczenia,

- materiał (co z kolei łączy się z przeznaczeniem),

- rodzaj konstrukcji (np. otwarta, zamknięta, składana itp.),

- waga,

- certyfikaty i atesty,

- cena.

Oczywiście większość nieszablonowych i specjalistycznych produktów będzie posiadać dodatkowe parametry lub funkcjonalności. Jest to jednak asortyment dostosowany bezpośrednio do wymagań wąskiej grupy przedsiębiorstw, które doskonale znają swoje wewnętrzne potrzeby.

Walizki transportowe – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat

Walizki transportowe często pojawiają się w kategoriach nawiązujących do pojemników warsztatowych, magazynowych i transportowych. Warto więc poświęcić im chociaż kawałek naszego materiału – w końcu mogę one służyć do przechowywania i transportu delikatnych lub cennych przedmiotów.

Zastosowania walizek transportowych

Są to popularne narzędzia, gdy chodzi o przewóz przedmiotów delikatnych lub o szczególnej wartości. Najlepszy przykład stanowią:

- dzieła sztuki,

- zabytki,

- antyki,

- biżuteria,

- kolekcje,

- szkła,

- kamienie szlachetne,

- broń.

Można więc powiedzieć, że walizki transportowe to must have każdej działalności handlowej – niezależnie od tego, czy kupujesz i sprzedajesz kolekcjonerskie filiżanki z porcelany, czy Twoją specjalizacją jest broń palna.

Konstrukcja walizki transportowej

Z wyglądu przypominają one standardowe walizki turystyczne. Posiadają warstwę zewnętrzną z tworzywa sztucznego, zabezpieczenia w różnej postaci (od klasyczny zamków na klucz, po zamki na szyfr i kłódki) i tradycyjny design. Różnicę zauważymy dopiero po otwarciu takiej walizki.

Jej środek nie jest pustą przestrzenią ani przegrodami. Walizka transportowa powinna być wypełniona amortyzującą pianką z tzw. piramidkami lub wypustkami. W ten sposób umieszczony wewnątrz przedmiot, zostanie maksymalnie usztywniony, a każde uderzenie będzie tłumione i amortyzowane. Można więc uznać, że walizka transportowa jest wygodnym pojemnikiem transportowym dla specjalistycznych branż detalicznych.

Co to jest pojemnik paletowy?

Jest to produkt stworzony z myślą o magazynowaniu towaru – niezależnie od jego kategorii. Pojemnik paletowy to inaczej mówiąc wysokiej klasy innowacyjny zamiennik dla klasycznych palet i drewnianych skrzynek, które w dalszym ciągu można spotkać w wielu magazynach.

Jedyna różnica między powyżej opisanymi konstrukcjami pojemników a wariantami paletowymi jest taka, że zostały one dostosowane do transportu przy pomocy wózków widłowych i tzw. paleciaków. Posiadają więc w dolnej części konstrukcji specjalne wyżłobienia, do których idealnie pasują widły urządzeń i narzędzi magazynowych. Jeśli zatem prowadzisz działalność odpowiedzialną za przechowywanie różnego rodzaju produktów (np. jako magazyn lub hurtownia), sprawdź nowoczesne rozwiązania zapewniające poprawię wydajności, komfortu i bezpieczeństwa pracy. Przekonaj się, że pojemnik paletowy pozwoli wejść Twojemu przedsiębiorstwo na dużo wyższy poziom.

Odpowiedzieliśmy na wszystkie najczęściej zadawane pytania przez klientów. Jeśli wziąć brakuje informacji odnośnie Twoich wątpliwości, skontaktuj się z nami. Maes.com.pl to firma tworzona przez doświadczonych ekspertów z szeroką wiedzą o wyposażeniu firm. Każdego dnia budujemy własną markę i rozmawiamy z klientami. Dzięki temu mamy świadomość, co i kiedy sprawdza się najlepiej. Zaufaj naszym umiejętnościom i skorzystaj z tego, co możemy Ci zaoferować. Wszystkie ww. produkty dostępne są w zróżnicowanych wariantach – wystarczy wejść na stronę Maes.com.pl.

Powrót