Wózki stołowe a wózki półkowe – jakie są różnice?

Wózki stołowe i ich specyfika


Wysokiej jakości wózek stołowy kojarzy się przede wszystkim ze szpitalem, gdzie wykorzystuje się go z powodzeniem do transportu leków. Branża medyczna nie jest jednak jedyną, która wykazuje zainteresowanie tym rozwiązaniem. Wózek tego rodzaju można spotkać także w warsztacie samochodowym, w lokalach gastronomicznych różnej wielkości, a także – na terenie hal produkcyjnych. 


Oczywiście, nie wszystkie wózki stołowe wyglądają tak samo. Najpopularniejsze są te, które wyposażono w blat i kondygnację dolną, bez trudu można jednak znaleźć również modele, które posiadają wydzieloną część środkową, ułatwiającą transport różnych produktów. O różnicach można zresztą mówić także w kontekście wymiarów wózka oraz jego obciążenia. Same elementy składowe mogą być płaskie, bywa jednak również, że posiadają ramy stanowiące dodatkowe zabezpieczenie.


Tym, co sprawia, że wózki stołowe zbierają wyjątkowo dobre opinie jako wózki transportowe, jest przede wszystkim wygoda wiążąca się z ich użytkowaniem. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że są one przeznaczone przede wszystkim do transportu przedmiotów o niewielkim rozmiarze i wadze, sprawdzają się jednak doskonale, pozwalając nie tylko na szybkie przemieszczanie się, ale i na bezproblemową obsługę. Osoba kierująca wózkiem stołowym nie musi mieć specjalistycznego przeszkolenia. To sprawia, że po ten rodzaj wózków transportowych mogą sięgać też branże takie, jak choćby gastronomia, a więc te, w których kwestiom związanym z transportem produktów nie poświęca się tak dużej uwagi, jak ma to miejsce choćby w warsztacie.


Czym się charakteryzują wózki półkowe?


Analizując to wyposażenie do magazynu, które pozwala na sprawny transport niewielkich produktów, nie można nie dostrzec popularności wózków półkowych. Zwykle wymienia się je razem z modelami stołowymi, zwracając uwagę na szereg widocznych podobieństw między nimi. Należy jednak pamiętać, że istnieją między nimi także istotne różnice.


Wózek transportowy z półkami najczęściej jest opisywany jako platforma posiadająca jedną lub kilka poziomych półek. Można go spotkać w magazynach i w zakładach produkcyjnych, jego widok nie stanowi jednak zaskoczenia także w sklepach. Na jego konstrukcję składają się przede wszystkim kółka oraz półki, ważnym elementem składowym jest jednak również rama. To właśnie ona jest jego szkieletem, odpowiada przy tym zarówno za nośność, jak i na stabilność konkretnego modelu. Jakość jej wykonania może mieć więc kluczowe znaczenie dla poziomu zadowolenia z konkretnego rozwiązania.


Wózki półkowe można różnicować także ze względu na same półki. Poszczególne modele posiadają zwykle ich różną liczbę. Co więcej, w zależności od aktualnych potrzeb półki mogą być zarówno regulowane, jak i stałe. Pierwsza z wymienionych opcji cieszy się obecnie większą popularnością, bo pozwala na dopasowanie wózka do zmieniających się potrzeb związanych z transportem zróżnicowanych towarów.


Zazwyczaj wózki półkowe kojarzą się z rozwiązaniami znajdującymi zastosowanie wtedy, gdy należy przetransportować niewielkie produkty o niestandardowych wymiarach. Warto jednak pamiętać, że jest to grupa wózków transportowych radząca sobie także z cięższymi przedmiotami.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć dziesiątki wariantów tego rodzaju rozwiązań, jeden wózek może być przy tym na bieżąco dostosowywany do specyfiki transportowanych produktów. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wózka stołowego, nie jest też rozwiązaniem trudnym w obsłudze. Można więc pomyśleć o zainwestowaniu w ten typ wózka także tam, gdzie nie ma dużej przestrzeni pozwalającej na magazynowanie większych modeli. Sprawdzi się on również w miejscach, w których brak jest pracowników wiedzących, jak obsługiwać bardziej zaawansowane wózki transportowe.

Powrót